Zalety i wady lokat długoterminowych
Jednym z popularniejszych produktów bankowych jest lokata długoterminowa. Coraz więcej osób decyduje się na taki sposób odkładania pieniędzy. Jakie wady i zalety mają lokaty długoterminowe? Czy faktycznie warto się na nie zdecydować? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, by wybrać najlepszą opcję. W końcu jest to niezwykle ważna kwestia oszczędności.
Czym są lokaty długoterminowe?
Lokaty to produkty bankowe pozwalające odłożyć pieniądze, licząc przy tym na zysk z oprocentowania. Obecnie dostępne są lokaty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Które z nich wybrać? To oczywiście zależy, czy potrzebujemy większej kwoty na osobiste wydatki. Jeżeli nie, to można zdecydować się na lokatę długoterminową.
Wybierając produkt tego typu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stopy procentowe. To przede wszystkim od nich zależy końcowy zysk, a przecież każdemu zależy na tym, by jak najwięcej zarobić. Lokaty terminowe mogą mieć zmienne bądź stałe oprocentowanie. Dokładne informacje na temat charakterystyki danego produktu znajdują się w umowie podpisywanej z bankiem. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa wnikliwe zapoznanie się z jej treścią.
Zalety lokat długoterminowych
Dłuższy termin lokat sprawia, że bank może swobodnie obracać pieniędzmi klientów. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego wyjaśniają, dlaczego ten wariant przynosi większe korzyści finansowe:
W większości przypadków przy lokatach długoterminowych bank ma większe pole manewru. Zdeponowane pieniądze klientów cały czas są lokowane tak, by przynosiły jak największy zysk. Można zatem zaproponować wyższe oprocentowanie. Oprócz tego jest to bardzo dobry sposób oszczędzania. Pieniądze mają to do siebie, że zarobić je trudniej, niż wydawać. Dlatego często okazuje się, że odłożone środki szybko się rozchodzą. Jeżeli ktoś nie umie oszczędzać, powinien zdecydować się na lokatę długoterminową.
Kolejna zaleta dotyczy formalności. Przedłużanie lokaty oraz zakładanie nowych wymaga poświęcenia czasu. Klient musi dopełnić wszystkich wymaganych formalności, by bank mógł obracać zdeponowaną kwotą.
Wady lokat długoterminowych
Jako wadę należy uznać zamrożenie środków finansowych. W przypadku, gdy nagle potrzebujemy gotówki, może okazać się, że przedterminowe rozwiązanie lokaty w ogóle nie jest możliwe. Czasami sprawia, że klient traci część bądź nawet całość naliczonych odsetek. Właśnie dlatego istotne jest dokładne przeczytanie umowy. Istotne jest także wybranie najkorzystniejszej oferty. W niektórych wypadkach oprocentowanie może okazać się mało korzystne. W związku z tym trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Niekorzystnym elementem może się również okazać pogorszenie ogólnej sytuacji gospodarczej. Będzie to dotyczyć głównie lokat ze zmiennym oprocentowaniem.