Zajęcie wierzytelności dłużnika – na czym polega?
Zajęcie wierzytelności to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Mimo dobrej efektywności tego środka windykacyjnego nie jest on bardzo popularny. Jest to spowodowane tym, że niewiele osób wie, jak przebiega proces zajmowania wierzytelności. Dowiedz się, jak szybko możesz odzyskać należność dzięki tej metodzie i sprawdź, na co uważać podczas podejmowania działań.
Czym jest zajęcie wierzytelności?
W trakcie postępowania egzekucyjnego jako wierzyciel masz prawo zająć wierzytelności, które przysługują Twojemu dłużnikowi. Oznacza to, że płatności klientów dłużnika będą przekierowane na Twoje konto. Takie transakcje odbywają się zazwyczaj na podstawie:
- faktur za usługi lub towary wystawionych przez dłużnika,
- nadpłat w podatkach do Urzędu Skarbowego,
- zwrotów podatków,
- umów zlecenia, pożyczek oraz innych umów cywilno-prawnych,
- umów z operatorami kart płatniczych.
Możliwości jest więc naprawdę dużo. Im więcej płatników ma Twój dłużnik, tym prędzej możesz odzyskać swoje pieniądze.
Jak zająć wierzytelność?
Zajmowanie wierzytelności nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do komornika oraz podać mu dane trzeciodłużnika (tym terminem określa się podmiot, od którego dłużnikowi przysługują płatności). W dokumencie warto dokładnie wskazać podstawę do zapłaty np. zwrot pożyczki czy uregulowanie należności za usługę. Jeśli wartość długu jest spora, to można też zawnioskować o zajęcie wszystkich wierzytelności. Po wykonaniu tych czynności komornik informuje trzeciodłużnika o postępowaniu i wzywa go do przekazania świadczenia na inny rachunek.
Jak ustalić wierzytelności dłużnika?
Ustalaniem wierzytelności dłużnika zajmują się firmy windykacyjne. Profesjonalne biura takie jak Hadyński Inkaso mają szereg sprawdzonych sposobów na pozyskiwanie potrzebnych informacji. Niektóre z tych metod to:
- weryfikacja historii rachunków bankowych dłużnika,
- ustalanie danych podmiotów, dokonujących wpłat na rachunek dłużnika,
- sprawdzanie wyników przetargów,
- obserwacja firmy dłużnika,
- ustalanie klientów firmy dłużnika.
Inną opcją jest sprawdzenie faktur wysłanych przez dłużnika. Takie działanie może być podjęte przez komornika. W większości wypadków wystarczający jest jednak wywiad gospodarczy, przeprowadzony przez doświadczoną firmę windykacyjną.
Na co zwrócić uwagę podczas zajmowania wierzytelności?
Podczas zajmowania wierzytelności najważniejszym czynnikiem jest czas. Aby odzyskiwanie pieniędzy w ten sposób zakończyło się sukcesem, musi być realizowane szybko. Dlatego, jeśli uzyskałeś informacje o fakturze wystawionej przez dłużnika, nie zwlekaj z zawiadomieniem komornika. W przeciwnym razie płatność może zostać zrealizowana, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Zajęcie wierzytelności będzie wtedy niemożliwe. Z tego powodu wniosek najlepiej dostarczyć do komornika osobiście, gdyż wysłanie go pocztą zajmie parę dni.
Czy zajmowanie wierzytelności się opłaca?
Niektórzy zastanawiają się, czy zajmowanie wierzytelności ma sens. Ustalanie informacji o płatnościach i wypełnianie wszystkich wniosków kosztuje nieco pracy i zaangażowania. Pieniądze i tak wpłyną na rachunek dłużnika, więc w teorii wystarczy zająć właśnie to konto i czekać. Istnieje jednak szereg nieprzewidywalnych zdarzeń, które mogą znacznie opóźnić odzyskanie należności. Dlatego nie warto ryzykować. Lepiej przejąć pieniądze już w samym źródle. Dzięki temu można oszczędzić sobie nerwów.
niestety czasem trzeba dłużnikowi przypomniec żeby kase oddał. nie miałem na to czasu sam, więc posiłkowałem się krukiem, który wie jak działac by było bezpiecznie i skutecznie