tasma transportowa

Taśma transportowa w przemyśle spożywczym – jaką wybrać?

Obecnie trudno wyobrazić sobie działanie zakładów przemysłu spożywczego bez specjalistycznych maszyn. Zaawansowane technologicznie urządzenia mają przede wszystkim usprawnić pracę i zapewnić najwyższej jakości produkty. Taśmy transportowe zapewniają szybszą rotację artykułów, które są obrabiane i pakowane w błyskawicznym tempie. Dowiedz się, jak funkcjonują przemysłowe transportery i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu.

Jaką rolę odgrywa taśma transportowa w przemyśle spożywczym?

Sposób działania taśm transportowych pozwala na lepsze skomunikowanie różnych poziomów produkcji. Połączenie linii produkcyjnej takimi maszynami wpływa na efektywną organizację pracy w fabrykach i zakładach. Transportery mają szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym. Narzędzia wykorzystywane w tej branży muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno użytkowania urządzeń, jak i wpływu na żywność. Bezpośredni kontakt z produktami sprawia, że normy dotyczące maszyn do przemysłu spożywczego muszą być rygorystycznie przestrzegane.

Budowa taśmy transportowej

Transportery przeznaczone do przenoszenia artykułów spożywczych muszą być zbudowane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywa przeznaczone do konstruowania tych urządzeń są nietoksyczne, nieabsorpcyjne oraz pozbawione jakichkolwiek zapachów czy też barwników. Istotne jest też, aby były odporne na różne uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Taśmy transportowe mogą mieć wpływ na produkowaną żywność, a tym samym na zdrowie konsumentów. Dlatego niezwykle ważne jest uwzględnienie wszystkich niebezpiecznych czynników już na etapie projektu i konstrukcji. Dzięki temu można dostosować rodzaj materiału do określonego typu wyrobów. Dodatkowo transportery muszą być zgodne z normami dotyczącymi zagrożeń mechanicznych, elektrycznych, termicznych, akustycznych oraz tych związanych z promieniowaniem, wybuchowością i ergonomią.

Używana taśma transportowa

Kupując nowe maszyny do przemysłu spożywczego, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Dlatego w niektórych przypadkach lepszym wyjściem może okazać się zakup używanych urządzeń. Sprzęty tego typu w większości nie odstają jakością od modeli wychodzących z fabryki. Ich cena może być za to zdecydowanie atrakcyjniejsza. Firmy takie jak BMG Trade oferują szeroki wybór taśm transportowych pochodzących od szanowanych na całym świecie producentów. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala im dostarczać jedynie maszyny z najwyższej półki.

Jakie taśmy transportowe są najlepsze?

Podczas obchodzenia się z produktami spożywczymi, zwłaszcza podczas przenoszenia, należy upewnić się, że żadne niepożądane odłamki czy substancje nie dostaną się do opakowań. Prawdopodobieństwo zanieczyszczenia jest spore. Dlatego niezwykle istotne jest, aby transporter wykorzystywany w przemyśle spożywczym posiadał specjalne atesty, które wskazują, że dane urządzenie charakteryzuje się wysokim poziomem higieny. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt podczas kontaktu z żywnością nie wpłynie negatywnie na jej walory smakowe i zapachowe, a przede wszystkim nie stworzy zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. Przestrzeganie odgórnie ustalonych norm to gwarancja bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *