Transport do Niemiec – o czym pamiętać?
Najpopularniejszym rodzajem transportu pomiędzy Polską a Niemcami jest bez wątpienia ten drogowy. Odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej i wkroczyła do strefy Schengen, tego rodzaju przejazdy stały się o wiele prostsze. Jednak, aby przewóz odbył się bez żadnych problemów, dobrze jest posiadać pewną wiedzę z zakresu logistyki. Dzięki temu ładunki można transportować szybko, bezpiecznie i zgodnie z prawem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas organizacji przewozów do Niemiec.
Przewozy ładunków w Unii Europejskiej
W związku z tym, że transport drogowy pozostaje najpopularniejszą metodą przewozu towarów, Unia Europejska stara się liberalizować przepisy w tej branży. Ułatwianie przedsiębiorcom dostępu do rynków zagranicznych może mieć bardzo pozytywne skutki dla całej wspólnoty. Prężny rozwój wymaga jednak zadbania o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu istnieje wiele rozporządzeń, które mają ograniczyć złe praktyki. Do najpopularniejszych należą:
- bank danych o wypadkach drogowych,
- regulacje dotyczące przewozu ładunków niebezpiecznych,
- rygorystyczne limity dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy,
- przepisy wskazujące maksymalne rozmiary i ciężar pojazdu drogowego.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązują też zasady wzajemnego uznawania dyplomów. Należą do nich świadectwa kwalifikacji zawodowych czy szkolenia kierowców. Pod uwagę brane są również krajowe regulacje dotyczące maksymalnego czasu jazdy, odpoczynku i przerw.
Opłaty drogowe w Niemczech
Przepisy drogowe są coraz bardziej podobne we wszystkich krajach europejskich, jednak sposób zarządzania drogami różni się w większości państw. Opłaty są istotną kwestią podczas planowania transportu. Wiedza na ten temat pozwala wybrać najlepszą trasę, która zagwarantuje szybki, wygodny i bezpieczny przejazd. Drogi w Niemczech są zazwyczaj bezpłatne. Istnieją jednak tunele i mosty, do których przypisane są ceny przejazdu. Dotyczą one pojazdów o masie powyżej 7,5 tony. Oprócz tego od kilkunastu lat obowiązuje system opłat drogowych dla wszystkich ciężarówek. Aby ułatwić przewóz, warto zaopatrzyć się w elektroniczne urządzenie, które automatycznie dokonuje koniecznych wpłat.
Niemcy – firmy transportowe
Na rynku działa szereg firm, które oferują różnego rodzaju pomoc w zakresie transportu towarów do sąsiadującego z Polską kraju. Przede wszystkim są to przedsiębiorstwa, które dysponują specjalnym taborem. Skorzystanie z usług profesjonalistów może w tym wypadku być bardziej opłacalne niż organizowanie przewozu na własną rękę. Warto też zastanowić się nad zaangażowaniem zespołu, który uzyska wszystkie potrzebne zezwolenia transportowe. Załatwianie formalności może być problematyczne i czasochłonne. Specjaliści pozwolą zaoszczędzić sporo nerwów. Bez problemu zorganizują niezbędne dokumenty.
Transport w Niemczech
Niemcy są dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym. Współpracę na pewno ułatwia niesamowicie rozwinięta sieć autostrad u zachodnich sąsiadów. Niestety przewoźnicy muszą też pamiętać o przepisach, które często okazują się bardzo uciążliwe. Jedną z problematycznych regulacji jest paragraf stanowiący o tym, że podczas przewozu do Niemiec wymagana jest obecność osoby władającej językiem niemieckim. Dla niektórych może to być duże ograniczenie swobodnego przepływu towarów.