Waluty europejskie- w jakim kraju funkcjonuje jaka waluta?
Waluty europejskie, w jakim kraju występuje jaka waluta?
Do tej części globu występującej na półkuli północnej należy 46 państw, nie wliczając w to nieuznawanych w niektórych krajach Kosowa i Naddniestrza. Stary kontynent zawsze cechował się bardzo dużą wielokulturowością, do której należały różne plemiona, rody a potem państwa. Przez ogrom czasu było to także tętniące serce świata. Tym samym rozwijał się tu prężnie handel, z którym niewątpliwie mocno związany jest pieniądz. Przez wielokulturowość, mimo scalania Europy i standaryzowania wielu elementów jak na przykład wspólna waluta, po dziś dzień znajdziemy tu wiele różnych rodzajów pieniędzy.
Unia Europejska a waluty
Stowarzyszenie Unii Europejskiej zrzesza 27 demokratycznych państw tego kontynentu. Traktat z Maastricht, zmienił EWG na Wspólnotę Europejską. Poszerzył on dodatkowo zakres polityki gospodarczej przez co wprowadzono harmonogram tworzenia Unii gospodarczej i walutowej. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu w roku 1999 zaczęła obowiązywać nowa waluta – euro. Nie wszystkie kraje należące do Unii posiadają taką walutę. Bardzo dobrym przykładem jest Polska, która mimo, że należy do Unii Europejskiej od 2004 roku, to nadal posiada własną walutę – złoty. Państwa Unii Europejskiej, które zamieniły swoje dotychczasowe waluty na euro to:
Irlandia, Niemcy, Holandia, Finlandia, Francja, Monako, Austria, Belgia, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Grecja, San Marino, Watykan, Włochy, Słowenia, Malta, Cypr, Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa.
Pozostałe państwa należące do Unii Europejskiej, które jednak zachowały do tej pory własne waluty to:
- Bułgaria – Lew
- Chorwacja – kuna
- Czechy – korona czeska
- Dania – korona duńska
- Polska – złoty
- Rumunia – lej
- Szwecja – korona szwedzka
- Węgry – forint
Kraje pozostające bez waluty euro, w planach Unii Europejskiej są uwzględnione by stopniowo przechodziły na wspólnie obowiązującą walutę. Nie dzieje się tak między innymi z powodów trudności gospodarczych jak w przypadku Bułgarii czy Węgier lub też z niezadowolenia ze strony społeczeństwa co do tematu akceptacji przyjęcia euro.
Waluty w krajach spoza Unii Europejskiej
Kraje znajdujące się w Europie a nie będące w Unii Europejskiej naturalnie mają swoje określone waluty. Niektóre z nich to waluty państw silnych gospodarczo, tym samym liczące się waluty na rynku finansowym. Funt brytyjski czy frank szwajcarski są często wymieniane jako najważniejsze waluty świata w towarzystwie dolara amerykańskiego, euro czy jena japońskiego. Ponadto za mocną walutę można uznać także koronę norweską. Tak z kolei prezentują się waluty państw Europejskich nie należących do Unii Europejskiej:
- Albania – lek
- Andora – diner
- Białoruś – rubel
- Bośnia i Hercegowina – marka transferowa
- Islandia – korona islandzka
- Liechtenstein – frank szwajcarski
- Macedonia – denar macedoński
- Mołdawia – lej mołdawski
- Norwegia – korona norweska
- Rosja – rubel
- Serbia – dinar serbski
- Szwajcaria – frank szwajcarski
- Ukraina – hrywna
- Wielka Brytania – funt szterling
Mimo tego, że Czarnogóra i Kosowo nie należą do Unii Europejskiej, w tych krajach obowiązuje waluta euro.