Rozliczenie PIT- rozliczyć się samemu czy skorzystać z pomocy księgowej?

Rozliczenia PIT – co należy wiedzieć?

Okres rocznych rozliczeń z fiskusem coraz bliżej. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż termin, aby złożyć roczne zeznanie PIT (tj. aby rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych) mamy czas tylko i wyłącznie do końca kwietnia 2021 roku. W 2021 roku, jak co roku, będziemy składać zeznania podatkowe za rok ubiegły. Należy mieć na uwadze, iż termin ustawowy na złożenie takiego zeznania podatkowego jest dla podatnika wiążący i w rozumieniu przepisów ustawy jest terminem zawitym. Dlatego też nie warto czekać na rozliczenie z fiskusem do ostatniej chwili, ponieważ może zdarzyć się tak, iż składając zeznanie elektronicznie, nastąpią nieoczekiwane problemy z serwerem. Brak złożenia zeznania podatkowego w terminie skutkować będzie możliwą grzywną rozumianą jako należność publicznoprawna. Jednak niezależnie od powyższego, składając zeznanie podatkowe mamy dwie opcje. Po pierwsze, możemy zrobić to całkowicie samodzielnie, bądź posiłkować się pomocą wyspecjalizowanego biura księgowego. Co wybrać?

Na co zwrócić uwagę gdy samodzielnie rozliczamy się z fiskusem?

W sytuacji gdy postanowimy, iż będziemy rozliczać się z fiskusem samodzielnie, tzn. we własnym zakresie będziemy składać roczne zeznanie podatkowe, należy pamiętać o dwóch dostępnych opcjach. Pierwsza z nich to wysłanie formularza pocztą tradycyjną. Natomiast już od dłuższego czasu istnieje opcja rozliczenia się ze Skarbem Państwa elektronicznie i bez wychodzenia z domu. Jest to opcja zdecydowanie wygodniejsza. Należy wziąć jednak pod uwagę to, iż aby podpisać elektronicznie takie zeznanie musimy dysponować podpisem elektronicznym (profilem zaufanym). Dodatkowo, należy bezsprzecznie zebrać wszystkie swoje dochody uzyskane w roku ubiegłym z różnych źródeł. Należy rozgraniczyć w zeznaniu to, z jakiego stosunku prawnego otrzymaliśmy wynagrodzenie, tj. czy był to stosunek pracy (umowa o pracę) czy też umowa zlecenia, umowa o dzieło czy też był to dochód uzyskiwany z prowadzonej działalności gospodarczej. To na podatniku ciąży obowiązek podania wszelkich tytułów prawnych względem uzyskanego dochodu. Za złożenie fałszywego zeznania podatkowego odpowiada podatnik. Jeżeli zeznanie podatkowe będzie niepełne, zawsze można dokonać jego stosownej korekty.

Pomoc księgowej przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego

Czasami jednak warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura księgowego, które świadczy również usługi związane z prowadzeniem rozliczeń rocznych osób fizycznych. Usługa taka występuje już w naprawdę przystępnej cenie. Podatnik wówczas jest obowiązany do przedłożenia wszelkich posiadanych przez siebie formularzy PIT-11 (czyli takich, które dokumentują uzyskane przez niego dochody) i to na księgowej ciąży obowiązek prawidłowego wypełnienia formularza skierowanego do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego. Podatnik, który nie jest fachowcem w dokonywaniu tego rodzaju rozliczeń, zlecając to do biura księgowego, może mieć pewność dobrze wypełnionego obowiązku ustawowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *