rękawiczki jednorazowe

W jakich sytuacjach wymagane jest korzystanie z rękawiczek jednorazowych?

Wydawać by się mogło, że tak powszechne jednorazowe rękawiczki nie wymagają dłuższego omówienia, lecz nic bardziej mylnego! Chociaż spotykane najczęściej w służbie zdrowia i gastronomii, przydać się mogą w zasadzie każdemu, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na różne choroby. Świadomość istnienia różnych rodzajów rękawiczek jednorazowych, ich zastosowania i zasad użytkowania, może znacząco zwiększyć skuteczność tego środka ochronnego. Poniżej znajdziesz garść informacji na temat jednorazowych rękawiczek ochronnych.

W jakich sytuacjach niezbędne są rękawiczki jednorazowe?

Rękawiczki jednorazowe stały się powszechnym widokiem w wielu aspektach życia i są w mniejszym lub większym stopniu używane przez niemal wszystkich. Pozwalają zachować higienę w warunkach sprzyjających przenoszeniu drobnoustrojów i rozwojowi zakażeń, są zatem wymagane w wielu branżach, gdzie dochodzi do bezpośredniego kontaktu z innymi osobami lub żywnością. W związku z tym są obowiązkowe w służbie zdrowia wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu ze skórą i płynami ustrojowymi, a zatem w sytuacjach najbardziej ryzykownych pod względem zakażeń, tak dla pacjenta, jak i samego pracownika medycznego.

Nie można zapomnieć, że kontakt z żywnością także stwarza spore możliwości przenoszenia drobnoustrojów, dlatego wszystkie osoby zajmujące się produkcją, przetwarzaniem i przygotowywaniem jedzenia, bezwzględnie powinny korzystać z rękawiczek ochronnych. Poza tym istnieją branże, gdzie kontakt z klientem jest wpisany w ich specyfikę i również wymaga ochrony dłoni- mowa tutaj głównie o fryzjerach i tatuażystach. Wreszcie niektóre domowe obowiązki, jak sprzątanie z użyciem chemikaliów powinno być wykonywane tylko przy zapewnieniu odpowiedniej ochrony dłoni. Powyższe sytuacje oczywiście nie wyczerpują tematu, lecz wskazują gdzie nie można się obyć bez rękawiczek jednorazowych.

kiedy korzystać z rękawiczek jednorazowych

Jakie są rodzaje i zastosowania rękawiczek jednorazowych?

Rękawiczki jednorazowe różnią się od siebie materiałem, z którego są produkowane i na tej podstawie można wyróżnić również najczęstsze ich zastosowania. Oto krótka charakterystyka najczęściej stosowanych rękawiczek ochronnych:

  • rękawiczki foliowe – najbardziej powszechny, szeroko stosowany typ rękawiczek. Co prawda nie można w nich liczyć na znaczną ochronę dłoni, jednak zdecydowanie wystarczają one przy kontakcie z żywnością i w miejscach publicznych, gdzie trudno o inne artykuły higieniczne;
  • rękawiczki lateksowe – są dobrym wyborem, jeśli potrzebne jest zachowanie precyzji i czułego zmysłu dotyku, a jednocześnie wymagana jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego właśnie rękawiczki lateksowe często stosowane są w medycynie, ale sprawdzą się też przy sprzątaniu, gdy używana jest chemia profesjonalna;
  • rękawiczki nitrylowe – ich główną cechą jest znaczna wytrzymałość na rozrywanie, przebicia i czynniki chemiczne, dlatego nadają się do prac fizycznych, na przykład w warsztacie. Są też polecane osobom uczulonym na lateks;
  • rękawiczki winylowe – są alternatywą dla rękawiczek foliowych – nie są co prawda bardzo wytrzymałe, lecz nadal chronią nieco lepiej, a przede wszystkim są wygodne i ekonomiczne. Zdecydowanie to najbardziej uniwersalny typ rękawiczek.

Jak widać materiał wykonania rękawiczek znacznie wpływa na ich zakres użytkowania. Powyższe informacje powinny ułatwić dokonanie udanego zakupu w przyszłości.

Jak używać rękawic jednorazowych?

Choć temat wydaje się dość trywialny, niedbałe zakładanie rękawiczek może sprawić, że przestaną pełnić efektywnie swą funkcję i doprowadzić do przedostania się bakterii i wirusów do organizmu. Dlatego należy najpierw dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Pierwsza rękawiczka powinna być trzymana za część nadgarstkową i wsunięta na dłoń płynnym ruchem. Drugą wyjmuje się z opakowania gołą dłonią i nawija z pomocą już osłoniętej ręki. Po nałożeniu nie można dotykać twarzy, ani innych odsłoniętych części ciała. Trzymanie się tych podstawowych zaleceń pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *