W jaki sposób zachować nawozy i paszę w dobrym stanie?

Rolnictwo XXI wieku polega na maksymalizacji efektywności, a jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest prawidłowe przechowywanie nawozów i paszy. Nieprawidłowe warunki przechowywania, głównie nawozów sypkich, wpłyną na ich jakość i wykorzystanie. Jak zatem można przechowywać pasze w dobrym stanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Skutki nieprawidłowego przechowywania paszy. Problem zbrylania nawozów

Jednym z najczęstszych problemów związanych z nieprawidłowym przechowywaniem nawozów jest ich zbrylanie. Nawozy, szczególnie te, które w swoim składzie mają sól, są bardziej narażone na problem zbrylania, jeśli nie są trzymane w odpowiednich warunkach. Jeśli już do tego dojdzie – nawożenie staje się trudne, a rolnik jest zmuszony do rozbijania powstałych brył lub rozpuszczania ich w wodzie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie antyzbrylaczy – substancji powierzchniowo czynnych, które zapobiegają zbrylaniu się nawozów. Warto również postawić na odpowiednie worki, chroniące nawozy przed wilgocią. Jak widać, solidnie wykonane i dobrej jakości worki na nawozy są niezbędne przy przechowywaniu nawozów. 

Utlenianie i rozkład nawozów

Nawozy azotowe, takie jak: saletra czy saletrzak, ale również wapno palone pod wpływem czynników zewnętrznych – jak wysoka temperatura czy woda – mogą ulegać silnemu utlenianiu. Może to prowadzić do ich rozkładu chemicznego, a w skrajnych przypadkach nawet do samozapalenia. W tym wypadku odpowiednie przechowywanie jest nie tylko istotne ze względu na ryzyko strat w materiale. Nieprawidłowe składowanie może też doprowadzić do pożaru pomieszczeń, w których nawozy są przechowywane. Warto więc postawić na odpowiednie worki do przechowywania tego typu środków tak, by uniknąć niechcianych sytuacji.

Przechowywanie w odpowiednich workach – recepta na gospodarność i bezpieczeństwo

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na zachowanie nawozów w dobrym stanie jest ich przechowywanie w specjalistycznych workach. Worki na nawozy są zaprojektowane tak, aby chronić zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wilgoć czy promienie UV. Z kolei worki do sianokiszonki są niezbędne, by utrzymać odpowiednią jakość paszy przez cały sezon. Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania na uniplast.pl.  To właśnie na tej stronie możesz znaleźć różne propozycje przechowywania nie tylko nawozów, ale również innych substancji, wykorzystywanych w szeroko pojętym rolnictwie.

Aby nawozy i pasze zachowały swoje właściwości i wartość użytkową, konieczne jest ich prawidłowe przechowywanie. Warto zainwestować w specjalistyczne worki na nawozy i worki do sianokiszonki (https://www.uniplast.pl/oferta/do-sianokiszonek/), aby chronić je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dzięki temu, rolnicy mogą być pewni, że ich produkty zachowają najwyższą jakość przez cały czas przechowywania. W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z wymienionym tu dystrybutorem produktów tak, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *