Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Na zakup mieszkania za gotówkę stać niewiele osób. Pozostaje zatem kredyt hipoteczny, bank jednak nie udzieli go każdej chętniej osobie. Kiedy można się ubiegać o kredyt na mieszkanie i w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Dla kogo są przeznaczone kredyty mieszkaniowe?

O kredyt hipoteczny starać się może każda pełnoletnia osoba. Cel kredytu może być zakup mieszkania albo domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, wykup lokalu komunalnego lub zakładowego, przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego prawa do mieszkania w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Można też w ramach kredytu hipotecznego zrealizować budowę domu sposobem gospodarczym albo przez dewelopera.

Samo złożenie wniosku o kredyt oczywiście nie wystarczy. W przypadku kredytów hipotecznych wymagany jest wkład własny w wysokości co najmniej 20 procent. Maksymalna kwota udzielanego kredytu ustalana jest indywidualnie przez banki – BS w Raszynie może pożyczyć do 2 mln złotych.

Najważniejszym kryterium dla banku jest zdolność kredytowa klienta. Oceniana jest wysokość miesięcznych zarobków, posiadane zobowiązania finansowe, stabilność zatrudnienia – dużo większe szanse na kredyt mają osoby zatrudnione na etacie oraz pracujące w perspektywicznych zawodach. Wiek kredytobiorcy też może mieć znaczenie, dlatego przy dłuższym okresie spłaty (przy kredytach hipotecznych jest to ok. 20 lat) preferowane są osoby przed 40 rokiem życia. Szanse na kredyt hipoteczny drastycznie spadają, jeśli wnioskodawca ma negatywną historię kredytową i niespłacone długi na koncie.

Czy da się kupić mieszkanie bez żadnych oszczędności?

Wkład własny na poziomie 20 procent to spora kwota, sięgająca co najmniej 20-30 tysięcy złotych, i nie wszystkie młode osoby dysponują podobnymi oszczędnościami. Właśnie dla osób, którym brakuje pieniędzy na wpłatę wkładu własnego, są kredyty hipoteczne z gwarancją BGK, udzielane między innymi w Banku Spółdzielczym Raszyn. Kredyty gwarantowane przysługują osobom, które nie posiadają żadnej nieruchomości na własność – wyjątkiem są rodzice co najmniej dwójki dzieci, którzy mogą być właścicielami mieszkania o określonym metrażu.

Od lipca 2023 roku można też starać się o kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie – jest on dla osób, które mają zdolność kredytową i nie ukończyły 45 lat. Program polega na dopłatach do rat kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *