Jak wybrać system MES?

Firmy produkcyjne, aby konkurować na rynku, muszą stale monitorować parametry, powiązane z zarządzaniem procesem wytwórczym i logistyką. Powtarzalność produktów, optymalizacja wykorzystania maszyn oraz precyzyjne ustawienie linii produkcyjnej mają fundamentalne znaczenie dla każdej strategii sprzedażowej i marketingowej. Nieocenionym wsparciem w tym zakresie jest implementacja systemu MES (ang. Manufacturing Execution System). Tym bardziej warto dobrze przeanalizować ofertę na rynku i przygotować się do instalacji oprogramowania, które pomoże zrealizować ten cel.

System MES powstał jako rozwinięcie oprogramowania CRM i ERP, przeznaczonych do zarządzania różnymi aspektami funkcjonowania firmy – od sprzedaży przez księgowość. Narzędzia tego typu nie były jednak wystarczająco rozbudowane, by dobrze oddawać realia pracy produkcyjnej i odtworzyć przebiegu procesu wytwórczego wraz z jego wszystkimi jego skomplikowanymi zależnościami. Dobry system MES oczywiście radzi sobie z tymi zadaniami, wnosząc przy tym sporo dodatkowej wartości, niemniej jednak wciąż warto uwzględniać przy zakupie więcej kryteriów.

Zgodność z innym oprogramowaniem

Chociaż produkcja jest sercem każdej firmy przemysłowej, musi doskonale współgrać z tym, co dzieje się w pozostałych obszarach. Istotne jest zatem to, czy wybrany system MES będzie potrafił wymieniać się danymi z innym oprogramowaniem, używanym w danym przedsiębiorstwie. Przykładowo, otwarcie komunikacji z systemami takimi jak Comarch, Enova, czy Symfonia pozwala uniknąć rozbieżności i znacznie oszczędza czas, który normalnie trzeba byłoby poświęcić na przepisywanie, przeklejanie czy import zbiorów informacji pomiędzy różnym oprogramowaniem.

Szerszy obraz sytuacji

System Mes potrafi być także cennym rozszerzeniem funkcjonalności aktualnie funkcjonujących w firmie procedur, także tych niezwiązanych bezpośrednio z produkcją. Warto zatem sprawdzić, czy inne działy nie mogłyby wykorzystać go do swoich celów lub uwzględnić go w swoich przepływach informacji. Przykładowo, poprzez integrację z oprogramowaniem RCP (służącym do rejestracji czasu pracy), łatwiej jest diagnozować problemy z zarządzaniem personelem, takie jak spóźnienia, nieuzasadnione nadgodziny, zbyt częste przerwy, itd. W systemie MES można także zebrać dane z różnych narzędzi klasy BI (Business Inteligence) i tworzyć na ich podstawie wielowymiarowe dashboardy, pozwalające na dogłębną analizę problemów.

Dialog z maszynami

Dobre oprogramowanie dopasowuje się do firmy. Jeśli system MES ma prawidłowo funkcjonować, nie można go kupić jak typowego “pudełkowego” programu. Wiarygodny sprzedawca poprzedzi wykonanie oferty audytem, ustali jakiego software firma używa w danym momencie, jaki posiada park maszynowy i jak przebiegają w niej poszczególne procesy. Na tym etapie istotne jest, żeby zidentyfikować możliwie dużo obszarów stycznych (jak np. kompatybilność systemów, możliwość dokładnego śledzenia procesów, itd.). Częstym błędem na tym etapie jest np. sprawdzanie systemu MES jedynie pod kątem możliwości współpracy z maszynami wytwórczymi. Zła decyzja na tym etapie skutkuje później potężnymi wydatkami na dostosowanie lub wymianę innych urządzeń, np. peryferyjnych, takich jak drukarki, skanery czy wagi. Warto więc potwierdzić na piśmie, co określone oprogramowanie może obsłużyć oraz przedyskutować jego wdrożenie z kierownikami poszczególnych działów.

Decyzja o przejściu na system MES należy do jednej z najbardziej znaczących w życiu każdej liczącej się firmy produkcyjnej. Tym bardziej nie należy wyboru oferenta podejmować pochopnie, kierując się dobrym wrażeniem i impulsem chwili. System MES zwykle jest niezwykle rozbudowany i elastyczny, więc istotne jest, żeby dobrze zrozumieć, w jakich dziedzinach funkcjonowania firmy jest w stanie wnieść realną dodatkową wartość. Na szczęście, ten proces nie jest szczególnie skomplikowany, ponieważ opiera się głównie na sprawdzaniu, czy to “druga strona” potrafi odpowiednio skonfigurować swój produkt, by działał zgodnie z intencjami i możliwościami klienta, bezszwowo dopasowując się do jego środowiska produkcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *