Ubezpieczenie AC – o czym pamiętać, podpisując umowę?
Ubezpieczenie AC – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – nie jest w Polsce obowiązkowe. Z uwagi na to, wybór najlepszej oferty jest zazwyczaj utrudniony. Mnogość propozycji towarzystw ubezpieczeniowych, niezliczone warianty ochrony, sposoby wypłaty odszkodowania i inne kwestie potrafią spowodować prawdziwe zawroty głowy! Dlatego właśnie warto zapoznać się z rzeczami, o których należy pamiętać, decydując się na wykupienie polisy AC.
Na dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie swojego samochodu od wypadków losowych (autocasco) decydują się głównie właściciele samochodów z wyższej półki cenowej, nowszych, pożądanych, ale również tych często wykorzystywanych do podróży, parkowanych w miejscach potencjalnie niebezpiecznych (a więc narażonych na kradzieże, działanie warunków pogodowych, i tym podobne).
Pakiety ochronne AC występują różnorakie. W zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego możemy ubezpieczyć nasz samochód od takich zdarzeń jak chociażby uszkodzenia spowodowane odpadami (np. gradu), uderzeniem błyskawicy, pożarem, zderzeniem z innym samochodem (albo człowiekiem czy zwierzęciem), aktami wandalizmu, a także od kradzieży auta lub jej próby! Co istotne – ubezpieczeniu AC podlegać może również całe wyposażenie naszego samochodu. Powyższe zdarzenia i wynikające z nich szkody będą więc również działały w odniesieniu do poszczególnych części pojazdu.
Ubezpieczenie AC – warunki, na które zwracać uwagę
Nie da się ukryć, że decydując się na zakup ubezpieczenia autocasco, będziemy zobligowani do podpisania specjalnej umowy. Zanim jednak to uczynimy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na proponowane nam warunki ubezpieczenia oraz spróbować je przenegocjować, jeśli okażą się dla nas nie do końca korzystne czy adekwatne do naszej sytuacji.
Należy więc dokładniej przyjrzeć się warunkom takim jak:
- sposób realizacji odszkodowania – w tym aspekcie mamy do wyboru dwa wyjścia: albo decydujemy się na metodę kosztorysową, albo serwisową. Pierwsza z nich (kosztorysowa) zakłada, że ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę odszkodowania na konto, a my samodzielnie znajdziemy mechanika, który naprawi nasz samochód. Druga (serwisowa) oznacza, że po stłuczce/wypadku uszkodzone auto zostanie naprawione w serwisie, który współpracuje z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym;
- kwestia zużywania się części samochodowych – tak zwana amortyzacja wyposażenia samochodu zakłada, że jego części z czasem zużywają się, tracąc na jakości i wartości. Jeśli samochód, który chcemy ubezpieczyć, nie jest nowy, możemy spodziewać się, że ubezpieczyciel bliżej przyjrzy się poziomowi wyeksploatowania części i przyjmie odpowiednie kryterium wyliczeń;
- kwestia wyłączenia odpowiedzialności – a więc sytuacje, w których odszkodowanie – mimo powstałych szkód – nie zostanie nam wypłacone. Wielu ubezpieczycieli chce wyłączyć swoją odpowiedzialność w różnych przypadkach – na przykład, gdy w ukradzionym aucie pozostawiliśmy kluczyki;
- stała lub malejąca w czasie suma ubezpieczenia – jak wiadomo z czasem samochód staje się mniej wartościowy i bardziej wyeksploatowany. W związku z tym w niektórych umowach ubezpieczeniowych możemy odnaleźć zapis dotyczący malejącej sumy ubezpieczeniowej w czasie. Drugim powodem malejącej sumy ubezpieczenia mogą być również stłuczki czy wypadki, jakie spowodujemy. Wówczas ubezpieczyciel będzie mógł pomniejszyć ją o kwotę odszkodowania już wypłaconą.
Zanim podpiszemy polisę ubezpieczeniową AC, zagłębmy się w jej treść i ustalmy wszystkie ważne dla nas kwestie z potencjalnym ubezpieczycielem. Powyższa lista to tylko krótki poradnik, dzięki któremu z pewnością prześwietlimy najistotniejsze warunki umowy. Powinniśmy jednak dokładnie przeczytać również inne zapisy, które znajdziemy w dokumencie przedstawionym nam przez firmę ubezpieczeniową.