Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest widoczny coraz częściej. Szczególnie często widzą go klienci banków i instytucji pożyczkowych. Nie jest to jednak proste pojęcie i wymaga zarówno dużej znajomości matematyki, jak i wiedzy o finansach. Bez tego nie możemy funkcjonalnie wiedzieć czym jest RRSO.

RRSO – definicja

RRSO to skrót od rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jak można się spodziewać, mówi ona jak dużą część z pożyczki będziemy oddawać w skali roku pożyczającemu. Kluczowe jest tutaj pojęcie „w skali roku”. Dla przykładu, biorąc pożyczkę na pół roku, oddamy (poza to co pożyczaliśmy) jeszcze połowę stopy RRSO od kwoty pożyczki. Należy mieć świadomość, że RRSO obejmuje poza oprocentowaniem pożyczki, wszystkie opłaty dodatkowe, ubezpieczenia czy prowizje.

Po co mi RRSO?

Wiedza o tym czym jest pozwala więc bardzo łatwo porównać oferty różnych pożyczek. Jeśli wszędzie otrzymamy taką samą kwotę pożyczki lub przynajmniej taką jaka nas interesuje, to powinniśmy porównywać RRSO między pożyczającymi nam instytucjami. Im niższe RRSO, tym oferta jest dla nas korzystniejsza. Dostajemy więc proste narzędzie do wyboru najlepszej dla nas oferty. Nie musimy ani wchodzić w zawiłe szczegóły oprocentowania ani w informacje o ubezpieczeniu pożyczki. Interesuje nas tylko RRSO. Z tym, że możemy porównywać tylko pożyczki o tej samej liczbie rat i okresie spłaty.

Jak policzę RRSO?

Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy o finansach ani matematyce finansowej, to nie powinniśmy próbować samemu liczyć RRSO. Mimo, że są w Internecie specjalne kalkulatory, to albo terminologia może tam być trudna (inna od tej z umowy, oferty), albo kalkulator może źle liczyć. Jeśli natomiast dalej chcemy samemu policzyć RRSO i wiemy, że operator sumy sigma z indeksem sumowania nas nie przerośnie, to powinniśmy zajrzeć do porządnych podręczników i opracowań naukowych. Sposobów na policzenie RRSO jest sporo, nie ma najlepszego. Jest natomiast najbardziej adekwatny i taki sposób zaprezentuje nam w ofercie pożyczający. RRSO policzone przez pożyczającego będzie zawsze prawdziwe. Błąd w tym zakresie będzie kosztowny dla instytucji pożyczającej, bo grożą za to wysokie kary.

Od stu, czyli oszustwa na RRSO

Jeszcze do niedawna instytucje parabankowe oferowały pożyczki z RRSO powyżej stu procent. Opierało się to na mylnym postrzeganiu pożyczających. Myśleli oni, że 100% to kwota pożyczki, a każdy punkt procentowy powyżej był prowizją dla pożyczającego. Mimo, że dalej możemy znaleźć oferty o RRSO wyższym niż 100% to są one coraz rzadsze. Teraz znajdziemy oferty od instytucji parabankowych oferty znacznie powyżej 100% RRSO, ale wtedy mamy świadomość, że nasza wiarygodność kredytowa jest niewielka, więc jeśli potrzebujemy pieniędzy, to musimy pożyczać na aż tak wysoki procent. Należy jednak pamiętać, że RRSO powyżej 20% już świadczy o niekorzystności oferty. Zaufane i sprawdzone banki oferują pożyczki co do zasady w wysokości do 20%, ale nie więcej. Oczywiście zależy to od stóp procentowych, ale teraz jak są one szczególnie niskie, powinniśmy się spodziewać atrakcyjnych ofert pożyczek i stosunkowo niskich RRSO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *