Kredyt konsolidacyjny- co to jest i na czym polega?

Dostępne obecnie na rynku kredyty często kuszą nas wielkimi korzyściami oraz atrakcyjnymi warunkami spłaty. Atakowani z każdej strony ofertami i propozycjami, łatwo możemy stracić zdrowy rozsądek i pożyczyć znacznie więcej pieniędzy, niż potrzebujemy w danej chwili. Jest to jednak tylko jedna z okoliczności, która może wpędzić nas w pułapkę zadłużenia. W życiu istnieje mnóstwo nieoczekiwanych sytuacji, w których konieczne może stać się zaciągnięcie wysokiego kredytu – znacznie wyższego, niż nasze możliwości.

Bardzo często wysokie zadłużenie zmusza kredytobiorców do zaciągania kolejnych zobowiązań, aby mieć środki na spłatę tych bieżących. W oczywisty sposób prowadzi to do błędnego koła, w którym dana osoba co miesiąc spłaca raty kredytów, ale jej zadłużenie zamiast zmniejszać się – stale rośnie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Być może w pierwszej chwili wydaje się, że wzięcie kolejnego kredytu w tak trudnej sytuacji nie jest zbyt dobrym wyjściem. Kredyt konsolidacyjny polega jednak zupełnie na czymś innym. W wielu przypadkach jest on ostatnią deską ratunku dla osób, które posiadają różne zobowiązania w kredytowe w kilku miejscach. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w takim przypadku może całkowicie uratować sytuację finansową dłużnika i sprawić, że będzie on w stanie skutecznie wywiązywać się z takich zobowiązań.

W ramach kredytu konsolidacyjnego bank wykupuje od naszych wierzycieli wszystkie zobowiązania finansowe, jakie posiadamy. Następnie łączy je w jeden, duży kredyt, który od teraz będziemy spłacali tylko w jednym miejscu. Wszystkie warunki spłaty zostają oczywiście ujednolicone.

Wygoda w spłacaniu kredytu

Samo połączenie kilku różnych kredytów w jeden zapewnia nam ogromną wygodę. Nie musimy przejmować się wieloma ratami, których spłata wypada w różnych dniach miesiąca. Często bywa tak, że praktycznie każdy z zaciągniętych kredytów rządzi się swoimi prawami i jest spłacany na osobnych warunkach. Kredyt konsolidacyjny pozwala na uporządkowanie takiego bałaganu. Jedna rata do spłacania w ciągu miesiąca to znacznie większa swoboda w zarządzaniu swoim budżetem.

Atrakcyjne warunki spłaty

Sama istota kredytu konsolidacyjnego powoduje, że jest on produktem przeznaczonym dla osób w skomplikowanej sytuacji finansowej. Banki podchodzą do tego ze zrozumieniem, oferując swoim klientom wiele dodatkowych udogodnień.

Wysokość raty kredytu konsolidacyjnego zostaje oczywiście ustalona w takiej wysokości, aby dłużnik mógł sobie z nią poradzić i jednocześnie uporządkować resztę swoich finansów. Z jednej strony oznacza to, że spłata zadłużenia może trwać nieco dłużej niż było to planowane. Jednocześnie takie rozłożenie kredytu w czasie daje nieco wytchnienia osobie zadłużonej i sprawia, że zadłużenie przestaje pochłaniać wszystkie jej pieniądze.

Kredyt konsolidacyjny bardzo często jest prawdziwym ratunkiem dla osoby w trudnej sytuacji. Jeśli ktoś znajduje się w obliczu spirali zadłużenia z której nie może wyjść, zdecydowanie powinien pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *