Trendy w projektowaniu wnętrz hotelowych – dodatki w nowoczesnym stylu
Jak zmieniły się trendy hotelarskie?
Wiemy, że dobór dodatków odgrywa kluczową rolę w aranżacji przestrzeni hotelowych. Jednak nie da się ukryć, że trendy ewoluują, a wraz z nimi zmieniają się upodobania. Choć odpowiednia kompozycja kolorystyczna i wysoka jakość materiałów z pewnością zadowolą każdego gościa, warto dbać o detale i małymi krokami wprowadzać powiew świeżości. Na szczególną uwagę w dekoracji wnętrz hotelowych zasługują zasłony i firany, które są w stanie całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz hotelowych, na co warto postawić w tym roku?
Jeszcze kilka lat wstecz branża hotelarska była pełen stresu i niepewności wywołanych pandemią. Niewielu z nas mogło myśleć o zmianach, dopóki nie nadszedł rok 2022, a wraz z nim dobre wiadomości i pojawiający się optymizm. To właśnie on wniósł do trendów projektowych jasne pomieszczenia, wyraziste odcienie i zabawę formą.
Odeszliśmy od szarości i bieli na rzecz zdecydowanych akcentów kolorystycznych, które szczególnie ciekawie mogą prezentować się na zasłonach okiennych. Choć branża hotelowa wciąż stawia na styl minimalistyczny, warto przełamać go żywym, radosnym kolorem, który sprawi, że goście lepiej nas zapamiętają i chętnie wrócą po raz kolejny. A zatem, jakie trendy warto mieć na uwadze w 2023 roku?
Wybuch koloru
Wprowadzenie żywej palety kolorów to jedna z głównych nowości w projektowaniu wnętrz hotelowych. Białe i neutralne pomieszczenia odchodzą do lamusa na rzecz przytulnych, świeżych barw, szczególnie na obiciach mebli i w dodatkach, takich jak pościele czy zasłony hotelowe. W tym roku największą popularnością cieszą się tonacje zbliżone do koralowców, balsamicznych moreli i rudych odcieni. Oprócz tego na topie pozostają kolory natury, a w szczególności głęboki brąz i zieleń, które w połączeniu wnoszą do wnętrza przyjemną, kameralną atmosferę.
Przestronne pomieszczenia
Przestronne pomieszczenia to nie tylko wysokie sufity i duże okna, ale również jasne kolory i dodatki, które optycznie powiększają przestrzeń. Dla uzyskania takiego efektu możemy wykorzystać lustra naścienne, które zawisną w wąskim korytarzu lub tuż naprzeciwko okien, co spotęguje efekt wow. Ważne jest również odpowiednie dobranie tkanin i tekstyliów hotelowych. Na przykład zasłony półzaciemniające w jasnych kolorach, które przepuszczają dużo światła, nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Podobnie, jeśli chodzi o dywany czy narzuty, warto wybierać modele o delikatnych wzorach i jasnych barwach, które dodadzą przestrzeni lekkości i subtelności.
Tekstury i wzory
Zabawa formą i łączenie nieoczywistych stylów to jeden z ciekawszych trendów w branży wnętrzarskiej. Jednym ze sposobów na wykorzystanie go w hotelu, jest wprowadzenie różnorodności materiałów, takich jak drewno, kamień czy szkło. Równie ciekawym motywem może okazać się połączenie minimalistycznego stylu skandynawskiego z elementami vintage, takimi jak grube, żakardowe zasłony. Jeśli zechcemy postawić na tekstury, zaszczytne pierwsze miejsce wciąż należy do weluru. Jego przyjemna, pokryta drobnymi włoskami faktura z pewnością skradnie serca gości hotelowych. Welur pokochają fotele, kanapa, ale także dodatki, takie jak poduszki hotelowe. Ważne jest jednak, aby zachować umiar i nie przesadzić z ilością wzorów i tekstur, aby aranżacja nie stała się zbyt chaotyczna.
Eco-style
Kolejnym trendem w projektowaniu wnętrz hotelowych jest zwracanie uwagi na ekologię i zrównoważony rozwój. Wiele hoteli decyduje się na tkaniny wykonane z organicznych materiałów, takich jak bawełna, len czy konopie. W ich produkcji stosuje się naturalne barwniki, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Oprócz tego ekologiczne materiały są przyjazne alergikom i nie powodują podrażnień skóry, dlatego warto zaopatrzyć pokoje w organiczne tekstylia, takie jak ręczniki hotelowe. Jakby tego było mało, w trendach 2023 stawia się na naturalne, drewniane meble i detale. A te, w połączeniu z nadal królującymi barwami ziemi, przywodzą na myśl naturalne środowisko i żywotność. Tak harmonijnie zaaranżowane pokój hotelowy to gwarancja lepszego samopoczucia i relaksu. Wnętrze w stylu eco jest przyjazne dla środowiska i jednocześnie atrakcyjne dla gości.
Dbaj o detale i funkcjonalność
W branży hotelarskiej dbałość o detale ma kluczowe znaczenie dla tworzenia pozytywnego wizerunku firmy. Projektowanie wnętrz z zastosowaniem praktycznych rozwiązań może wpłynąć na poprawę komfortu i wzrost satysfakcji gości. Musimy pamiętać, aby iść z duchem czasu i reagować na nowe trendy, lecz nie tylko te wnętrzarskie, ale także technologiczne. Wprowadzanie zmian i udoskonalanie pomieszczeń hotelowych to gwarancja satysfakcji nie tylko klientów, ale również pracowników. Choć trendy w projektowaniu wnętrz stale ewoluują, dbałość o szczegóły, estetykę i praktyczne rozwiązania nigdy nie wychodzą z mody.