Co musi znaleźć się na tradycyjnym wielkanocnym stole?

Wielkanoc jest w Polsce bardzo ważnym świętem, a rodzinne spotkania przy stole są ważną częścią wielkanocnej tradycji. Chcesz przygotować świąteczny posiłek? Zobacz, co powinno się znaleźć na tradycyjnym wielkanocnym stole.

Święconka 

Święconka, czyli koszyczek z poświęconymi w Wielką Sobotę pokarmami, które są symbolem odrodzenia i życia, to podstawa. W koszyczku muszą znaleźć się jajka i chleb, chrzan, kiełbasa oraz masło i wielkanocny baranek. 

Świąteczna zupa

Świąteczny obiad rozpocznij od tradycyjnej zupy. Możesz postawić na biały barszcz, który powstaje z zakwasu z żurawiny, majeranku i czosnku lub na klasyczny żurek z białą kiełbasą i jajkiem. Takie zupy serwuje każda restauracja z kuchnią polską. Warszawa to jedno z miejsc, gdzie możesz zobaczyć, jak podają to danie profesjonaliści. Są to zupy proste i sycące, bez których trudno wyobrazić sobie wielkanocną ucztę. 

Jajka

Na świątecznym stole ważne miejsce powinny zająć jajka — najlepiej faszerowane. Wystarczy, że połączysz żółtko z majonezem, sosem tatarskim lub chrzanem! To jedna z najprostszych, a jednocześnie najważniejszych przekąsek, której na tradycyjnym stole wielkanocnym nie może zabraknąć. 

Śledzie

W roli wielkanocnej przekąski doskonale sprawdzą się też śledzie. Bez względu na to, czy postawisz na śledzie w oleju, czy sięgniesz po śledzie w śmietanie, zyskasz uznanie gości i zadbasz o wielkanocną tradycję. 

Wielkanocne ciasta

Słodkie ciasto na kruchym spodzie, kuszące smakiem orzechów i kajmaków, to kolejny rarytas, bez którego trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Mazurek to król stołu, któremu powinna towarzyszyć puszysta babka drożdżowa. W wielkanocnej wersji powinna ona mieć stożkowaty kształt, dzięki czemu stanie się ozdobą twojego stołu. 

Tradycyjny wielkanocny stół to nie tylko miejsce, przy którym spotykają się rodziny, ale także bogactwo smaków i zapachów. Tradycyjne potrawy wielkanocne sprawiają, że każde święto jest wyjątkowe i niezapomniane, dla tego też warto poświęcić im więcej uwagi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *