TOP 5 – Największe giełdy papierów wartościowych na świecie 2022

W krajach rozwijających się gospodarczo i ekonomicznie duże znaczenie mają giełdy papierów wartościowych, które pośredniczą w kupnie i sprzedaży instrumentów finansowych, notowanych na niej spółek. Inwestować w te instrumenty może praktycznie każdy, ale obrót instrumentami finansowymi na giełdzie wymaga specjalistycznej wiedzy. Poznaj największe giełdy na świecie i zostań inwestorem.

Największe giełdy na świecie 2022 – TOP 5

Historia giełd papierów wartościowych w obecnie powszechnej formie ma początki w XIX wieku. Chociaż jej podwaliny sięgają starożytnego Rzymu, to dopiero podczas rozwoju kapitalizmu po 1800 roku powstały pierwsze giełdy, jakie znamy obecnie. Globalne znaczenie zyskały wówczas giełdy zlokalizowane w Nowym Jorku (przy Wall Street) oraz w Londynie (przy Broad Street). Obecnie na świecie istnieje dużo więcej liczących się giełd, pośredniczących w obrocie kapitałem. Obecnie na giełdach możemy kupić i sprzedaż środki płatnicze, papiery wartościowe czy szlachetne kruszce jak złoto i srebro. Oto lista 5 najbardziej liczących się globalnie giełd w 2022 roku.

  1. New York Stock Exchange – czyli nowojorska giełda papierów wartościowych, zlokalizowana przy Wall Street giełda osiąga miesięczny obrót powyżej 1450 mld dolarów i skupia obecnie ponad 2400 spółek.
  2. NASDAQ – amerykańska, druga pod względem wielkości na świecie giełda osiąga miesięczny obrót powyżej 1250 mld dolarów. Nastawiona jest głównie na promowanie spółek z branży technologicznej.
  3. Shanghai Stock Exchange – to największa z giełd azjatyckich, której miesięczny obrót sięga wysokości powyżej 530 mld dolarów, pomimo że dostęp do niej dla zagranicznych inwestorów jest bardzo utrudniony.
  4. Shenzhen Stock Exchange – to kolejna azjatycka giełda, na której większość przedsiębiorstw kontrolowanych jest przez władze państwowe. Chociaż jej miesięczny obrót przekracza 760 mld dolarów to kapitalizacja jest niższa niż w przypadku Shanghai Stock Exchange.
  5. Japan Exchange Group – osiąga miesięczny obrót w wysokości przekraczającej 480 mld dolarów. Jej siedziba mieści się w Tokio i jest stosunkowo młoda, gdyż powstała w 1949 roku.

Największa giełda papierów wartościowych — kto ma do niej dostęp

Tak naprawdę nawet początkujący inwestor ma dostęp do największych światowych giełd. Jednak obrót kapitałem na nich wymaga wyjątkowej ostrożności, przygotowania i narzędzi. Do handlu na giełdach niezbędne jest konto maklerskie. Dobre konto maklerskie dla początkujących da Ci dostęp na największe giełdy papierów wartościowych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *