Jaki rodzaj odkurzacza wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli odkurzacz – od tradycyjnych workowych, przez praktyczne bezworkowe, aż po zaawansowane odkurzacze piorące lub samojezdne roboty sprzątające. Z jednej strony warto korzystać z najnowszych zdobyczy technologii, ale z drugiej to zrozumiałe że łatwo można przyprawić się o zawrót głowy. Dlatego poniżej przedstawiamy czym się kierować przy zakupie odkurzacza.

Rodzaje odkurzaczy:

 • Workowe – dobrze znany klasyczny rodzaj odkurzacza. Śmieci są zbierana do papierowego lub tekstylnego worka. Zabrudzenia są w nim zbierane do worków płóciennych lub papierowych. Co jakiś czas zapełniony worek trzeba wyrzucić i zastąpić go całkowicie nowym.
 • Bezworkowe – również popularny model, kontroferta do modelu z workiem. Wykorzystując ruch cyklonowy, wszystkie zanieczyszczenia są zbierane w plastikowym pojemniku, który można opróżnić w dowolnym momencie.
 • Wodne – wyposażony w zbiornik z woda, w której to „topione” są zanieczyszczenia, aby nie wydostawały się na zewnątrz odkurzacza.
 • Piorące– wszechstronne urządzenia z opcją prania, które pomogą usunąć zaschnięte plamy jak i rozlane płyny.
 • Pionowe– najczęściej bezprzewodowe. Działają na wbudowany akumulator, który po naładowaniu działa od około 20 do 40 min. Możesz wygodnie, bez przełączania kabla, odkurzyć całe mieszkanie. Często posiadają wbudowane odkurzacze ręczne, dzięki czemu możesz je użyć tez do posprzątania samochodu.

Jak wybrać odkurzacz?

Nieważne jaki typ odkurzacza chcesz wybrać, jest kilka parametrów które muszą być odpowiednio wysokie, aby zapewnić wysoką skuteczność odkurzania. W internecie łatwo znaleźć niezależny ranking odkurzaczy, ale dla wiedzy własnej warto zwrócić uwagę na takie parametry techniczne jak:

 • Siła ssania – wysoka moc ssania pozwala szybciej efektywnie posprzątać, bez przejeżdżania urządzeniem kilka razy w tym samym miejscu by zebrać wszystkie paprochy i zapewnić idealną czystość.
 • Szczotki – jeżeli masz w domu delikatne parkiety drewniane, warto mieć pod ręką szczotkę z włosiem, która nie porysuje podłogi. A jeżeli w domu znajdują się zwierzęta, przyda się turboszczotka albo elektroszczotka, które to zbiorą całą sierść, nawet z puszystych dywanów typu shaggy.
 • Pojemność worka / pojemnika – od tego jaką pojemność na worek lub pojemnik zależy jak często będziesz go wymieniać. Mniejsze worki szybko się zapełnią, a to oznacza dodatkowy koszt eksploatacyjny znacznie częściej. Z kolei duży worek czy pojemnik nie wyrzucany przez dłuży czas może skutkować namnażaniem się bakterii i wydawaniem niemiłego zapachu z urządzenia.
 • Głośność – tu też zależy od warunków w domu. Jeżeli masz małe dzieci, z pewnością przyda się odkurzacz który działa cicho, aby mógł być używany nawet podczas ich słodkiej drzemki.
 • Długość przewodu elektrycznego – modele z długim kablem rzadziej trzeba wyłączać, aby przenieść wtyczkę do innego gniazdka. Jest to o tyle ważne, jeżeli chcesz uniknąć schylania się.
 • Waga – jeżeli przenosisz odkurzacz pomiędzy piętrami, np. w domu jednorodzinnym, to niższa waga urządzenia będzie zbawienna dla Twoich rąk i kręgosłupa.

Dodatkowe funkcje odkurzacza

Optymalny odkurzacz powinien być nie tylko skuteczny, cichy, lekki, ale także łatwy w obsłudze. Najczęstsze dodatkowe rozwiązania to automatyczne zwijanie kabla po kliknięciu odpowiedniego przycisku nogą, co także zapobiega schylaniu się. Praktyczny jest schowek na dodatkowe ssawki pod klapą korpusu, dzięki czemu nie musisz szukać zagubionych ssawek po wszystkich szafach. Nowoczesne modele posiadają także regulowanie intensywności zasysania powietrza z zanieczyszczeniami oraz włącznik działania już w rączce.