mistrzowski kredyt gotówkowy sposoby zawarcia umowy

Czym jest kalkulator kredytowy?

Czy wiesz, czym jest kalkulator kredytowy i jak z niego korzystać? To prostsze niż myślisz, a dzięki kalkulatorom kredytowym możesz uzyskać bardzo ważne informacje dotyczące możliwości zaciągnięcia zobowiązania.

Kalkulator kredytowy – co to takiego?

Kalkulator kredytowy to bardzo wygodne i praktyczne narzędzie, którym powinny zainteresować się osoby planujące zaciągnięcie zobowiązania finansowego. Można powiedzieć, że kalkulator kredytowy to swoisty „przelicznik kredytu”, który został zaprojektowany w taki sposób, aby obliczyć szacunkowe dane dotyczące wysokości rat kredytu. Należy jednak pamiętać, że uzyskane tą metodą informacje nie mogą być traktowane jako ostateczne warunki uzyskania kredytu – są to dane jedynie szacunkowe. Ich dokładność służy po prostu do orientacyjnego wyliczenia wysokości rat kredytu, co z kolei pozwoli porównać oferty z różnych banków lub ogólnie sprawdzić, czy jesteś w stanie spłacać zobowiązanie zaciągnięte na takich warunkach.

Aby kalkulator kredytowy zadziałał, konieczne jest podanie odpowiednich danych. To, które dane faktycznie trzeba podać, zależy od poziomu skomplikowania danego kalkulatora kredytowego, a także jego rodzaju. Dostępne są bowiem bardzo różne kalkulatory kredytów, jak np. kalkulator kredytów gotówkowych, kalkulator kredytów hipotecznych, kalkulator kredytów samochodowych itp. Właściwie zawsze trzeba jednak podać takie informacje, jak suma kredytu, oprocentowania czy rodzaju raty tj. czy będą to raty malejące, czy rosnące. Czasem też kalkulator kredytowy wymaga podania ewentualnej prowizji, ubezpieczenia oraz okresu kredytowania.

Jak wspomnieliśmy, kalkulator kredytowy powinien być stosowany jedynie szacunkowo i orientacyjnie, a uzyskanych w ten sposób wartości nie można brać za pewnik. Jest to więc jedynie wstępna kalkulacja kredytu. Niektóre kalkulatory kredytowe pozwalają na przygotowanie hipotetycznego zestawienia dotyczącego symulacji rat kredytu dotyczących części kapitałowych i części odsetkowych poszczególnych rat. Oczywiście taka symulacja również powinna być odbierana z pewnym dystansem, bowiem odsetki również będą jedynie szacunkowe.

Kalkulator kredytowy dotyczący przelicznika rat kredytu jest też niejednokrotnie udostępniany przez same banki. Dlatego też decydując się na kalkulator kredytu bankowego, trzeba rozważyć rodzaj kredytu, w stosunku do którego chcesz dokonać obliczeń. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że jeśli chcesz dokonać szacunkowych obliczeń odnośnie do kredytu gotówkowego, to powinieneś wybrać dedykowany mu kalkulator kredytowy.

Kalkulator kredytowy – jak z niego korzystać?

Choć może wydawać się nieco inaczej, w rzeczywistości korzystanie z kalkulatora kredytowego jest bardzo proste – nawet jeśli do tej pory nie byłeś zainteresowany zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania. Nim rozpoczniesz uzupełnianie danych, raz jeszcze przypominamy, aby odpowiednio dopasować rodzaj kalkulatora kredytowego. Jeśli chcesz sprawdzić dane dotyczące zaciągnięcia kredytu hipotetycznego, wybierz kalkulator kredytu hipotetycznego, jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy, wybierz kalkulator kredytu gotówkowego. Po wpisaniu podstawowych informacji, o których wspomnieliśmy wcześniej, wyświetlone zostaną szacunkowe dane.

Warto jednak przypomnieć o jeszcze jednej kwestii – zanim otworzysz kalkulator kredytowy, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki informacjom takim jak Twoje dochody, wartości kosztów utrzymania czy wysokości innych, spłacanych zobowiązań oraz liczby osób na utrzymaniu oszacujesz, na jak duży kredyt możesz liczyć. Oczywiście tu również są to parametry szacunkowe i średnie, pozwolą Ci jednak wstępnie zorientować się, jaką kwotę od banku możesz uzyskać.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *