Studia na mało popularnych i obleganych kierunkach – czy warto na takie aplikować?

Studia niemal zawsze stanowią pierwszy krok do sukcesu, stąd wybór kierunku powinien być przemyślany. Wielu kandydatów na uczelnie wyższe ma uzasadnione obawy, czy nauka na kierunkach mało popularnych i obleganych jest perspektywistyczna. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i każdorazowo zależy od charakteru kursu. Które z dostępnych w bieżącej ofercie edukacyjnej stwarzają największe szanse na rozwój i dlaczego? Sprawdź najlepsze propozycje. 

Wybierz własną ścieżkę rozwoju. Mniej popularne kierunki studiów są dobrym wyborem

Mała liczba chętnych na niektóre kierunki studiów jeszcze do niedawna zniechęcała potencjalnych kandydatów do udziału w prowadzonej rekrutacji. Tymczasem kursy cieszące się mniejszym zainteresowaniem mogą okazać się szansą na rozwój. Tak jest np. w przypadku studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Mimo że jeszcze do niedawna był mało popularny, dla wielu stał się podstawą zawodowego sukcesu. Dlaczego tak się stało?

Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe mają charakter interdyscyplinarny, co w praktyce oznacza, że łączą wiedzę z wielu dziedzin. Umiejętności zdobyte w trakcie trwania nauki mogą mieć zatem zastosowanie m.in. przy ochronie danych niejawnych, w działaniach zapewniających bezpieczeństwo podmiotom gospodarczym i cywilnym zarządzaniu zagrożeniami. Różnorodność uzyskanych kompetencji stanowi realną szansę na zatrudnienie nie tylko w służbach mundurowych. Absolwenci studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe mogą podjąć pracę także administracji publicznej, firmach prywatnych, organizacjach międzynarodowych i związanych z bezpieczeństwem.

Postaw na kreatywność. Oblegane kierunki studiów są szansą na rozwój

Oblegane kierunku studiów budzą podobne obawy jak te cieszące się stosunkowo małym zainteresowaniem wśród kandydatów. Popularnym kursom zarzuca się przede wszystkim trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Tymczasem wiele z nich, jak np. studia pedagogiczne, dostępne w Warszawie i wielu innych miastach, mogą zwiększać szanse na rozwój zawodowy. Studia pedagogiczne mogą być świetnym sposobem na zdobycie kwalifikacji potrzebnych do pracy z dziećmi. Jeśli masz ochotę pracować jako nauczyciel lub wychowawca, studia pedagogiczne są idealnym wyborem. Możesz wybrać studia licencjackie lub magisterskie, a także skorzystać z dodatkowych możliwości, takich jak praktyki i staże. Szkoły wyższe, akademie i uniwersytety proponują bowiem liczne studia podyplomowe, mogące w ciekawy sposób uzupełniać ukończone wcześniej studia pedagogiczne, a tym samym – zwiększać atrakcyjność absolwentów na rynku pracy. Studia pedagogiczne Warszawa – sprawdź ofertę Grupy Uczelni Vistula.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *