farmy serwerów google

Farmy serwerów Google

Farmy serwerów, to nic innego jak duża liczba połączonych ze sobą komputerów znajdujących się w jednej lokalizacji. Najwięksi giganci internetowi posiadają liczne farmy, w których rozwój inwestują dużą ilość pieniędzy.

Największe farmy serwerów na świecie

Farmy serwerów, inaczej nazywane centrami danych, muszą spełnić określone warunki, aby móc nosić tę nazwę. Konieczna jest odpowiednia klimatyzacja, systemy pożarowe, monitoring oraz specjalne miejsce biurowe i techniczne. Wnętrza serwerowni Google objęte były do niedawna ścisłą tajemnicą. Obecnie wiemy o nich coraz więcej. Ciekawostki o serwerowniach największych internetowych graczy oraz inne nowinki z technologicznego świata znaleźć można, odwiedzając portal z nowinkami internetowymi.

Największe farmy serwerowe na świecie należą do znanych nam sieciowych gigantów. Microsoft posiada ponoć ponad milion serwerów. Jeden z serwerów Facebooka znajduje się w miejscowości Prineville w stanie Oregon. eBay pochwalić może się liczbą ponad 50 tys. serwerów służących do obsługi milionów aukcji. Serwis Amazon opiera się na około 500 tys. serwerów. Liczby te są imponujące, ale to nic przy liczbie serwerów Googla, która oszacowana została kolejno na ponad 2,5 mln lub 900 mln sztuk.

Farmy serwerów Google

Wygląd wnętrz serwerowni Googla jeszcze jakiś czas temu był owiany tajemnicą. Największa liczba z nich znajduje się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ale inne znaleźć możemy także w Azji, Ameryce Południowej oraz w Europie, mi.in. w Finlandii czy w Belgi. Korporacja Google nieustannie rozbudowuje farmy serwerów, co sprawia, że zajmują naprawdę imponujące powierzchnie. Do informacji publicznej nie przedostały się jednak nadal dokładne rozmiary googlowskich farm serwerowych Na serwerach zapisane są nie tylko wszystkie dane składające się na obraz wyszukiwarki, jaką znamy, ale także ich zapasowe kopie. Miejsca z serwerami są bardzo silnie chronione, a do centrów danych wpuszczana jest garstka wyselekcjonowanych osób. W środku znajdują się kamery termowizyjne, skanery, systemy rozpoznające tęczówkę oka i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *