okna pcv czy aluminium

Okna aluminiowe czy PCV- które wybrać? Poradnik

Okna w naszych wnętrzach są zdecydowanie najistotniejszym elementem. To właśnie dzięki nim możemy zagwarantować sobie odpowiednią ilość naturalnego świata, a także możemy podziwiać, co dzieje się na zewnątrz. Warto jednak zauważyć, że wybór okien wcale nie jest taki oczywisty. Choć pod uwagę bierzemy głównie ich funkcjonalność, to jednak warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Wobec tego okna PCV czy aluminium – na które warto postawić?

Okna PCV- jakie są ich największe wady i zalety?

Zanim podejmiemy decyzje odnośnie zakupu okien, chyba każdy z nas zadaje sobie dokładnie to samo pytanie: okna PCV czy aluminium? Otóż oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, którym warto się nieco lepiej przyjrzeć.

Okna PCV są z pewnością jednym z tych modeli, na który dość często się decydujemy, głównie z uwagi na niskie ceny. Producent okien tego typu zwykle zaznacza, że są one świetnym dodatkiem do budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Dlaczego? Otóż cechują się one przede wszystkim ponadprzeciętną wytrzymałością oraz zapewniają świetną izolację akustyczną oraz termiczną. Dodatkowo nie wymagają one specjalnej pielęgnacji czy też konserwacji. Okna PCV zwykle wykonane są z uwzględnieniem pięciokomorowego standardu, co jeszcze skuteczniej minimalizuje straty ciepła.

Jednocześnie PCV nie jest materiałem pozbawionym wad. Okazuje się, że okna plastikowe są dość wrażliwe na zmiany temperatur, a silna ekspozycja na słońce może doprowadzić do ich zżółknięcia. PCV nie jest również materiałem idealnym, jeśli chodzi o gabarytowe przeszklenia, z uwagi na swoją sztywność.

producent okien

Jakie są największe wady i zalety okien aluminiowych?

Okna aluminiowe również cieszą się dość dużą popularnością. Głównie wynika to z parametrów, jakie oferuje samo aluminium. Przede wszystkim jest to tworzywo bardzo solidne, a także estetyczne. Producent okien aluminiowych również wskazuje na to, że są one odporne na wszelkiego rodzaju korozje i czynniki zewnętrzne. Okna aluminiowe nie zżółkną pod wpływem światła, a w dalszym ciągu zapewnią nam wysoki poziom izolacji akustycznej. Można nawet śmiało stwierdzić, że okna z tego materiału cechują się wyjątkowo nowoczesnym i eleganckim designem, więc stanowią one ciekawą ozdobę wnętrza. Profile aluminiowe sprawdzą się także w przypadku dużych przeszkleń, gdyż są dość elastyczne.

Mimo wszystko trzeba jednak zaznaczyć, że okna aluminiowe nie są pozbawione wad. Okazuje się, że w momencie kiedy rama aluminiowa ulegnie uszkodzeniu, niestety nie nadaje się ona już do renowacji i trzeba będzie ponieść koszty wymiany całego okna.

Okna PCV czy aluminium – które z nich warto więc wybrać?

Okna PCV czy aluminium – które sprawdzą się lepiej w naszym przypadku? Otóż można powiedzieć, że wiele zależy od parametrów budynku, naszych preferencji, a także możliwości finansowych. Jeśli chcemy ponieść jak najniższe koszty, wówczas okna PCV będą dobrym rozwiązaniem, a atrakcyjna cena pozwoli nam „przymknąć oko” na drobne mankamenty. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce i nowoczesności, wówczas to okna aluminiowe powinny trafić w nasze gusta. Warto również – zanim podejmiemy ostateczną decyzję – zastanowić się, czy zależy nam na pokaźnych, szklanych konstrukcjach jakimi są np. okna tarasowe, czy po prostu chcemy zamontować tradycyjne okno. W pierwszym przypadku to właśnie profile aluminiowe sprawdzą się lepiej, ze względu na swoją elastyczność. Ostateczny wybór jednak będzie zależał już tylko i wyłącznie od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *