Faktoring pełny – czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Zamierzasz skorzystać z usług faktoringowych i poszukujesz najlepszej oferty dla siebie? Zobacz, w jakiej sytuacji warto zdecydować się na usługę faktoringu pełnego! Artykuł został napisany przy współpracy z firmą efaktor.com.pl oferującą usługi faktoringowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Faktoring w biznesie – kiedy warto go wybrać?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest faktoring, ponieważ nadal wielu przedsiębiorców nie wie, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem.

Usługa faktoringowa polega na finansowaniu faktur, czyli na zapłacie za faktury przez firmę faktoringową – faktora. Zapłata ta jest prowadzona natychmiast po wystawieniu faktury, także wtedy, gdy zastosowano na niej wydłużony termin płatności. W efekcie wystawca faktury nie musi przez długi czas czekać na otrzymanie zapłaty za zrealizowane usługi czy dostarczone towary.

Dzięki faktoringowi firmy mogą prowadzić swoją działalność płynniej, ponieważ otrzymują nawet do 100% kwoty na fakturze w ciągu 24 godzin. W efekcie mogą od razu pokryć niezbędne koszty, co redukuje niebezpieczeństwo tworzenia się zatorów płatniczych oraz powstawania niewypłacalności.

Faktoring pełny – na czym polega ta usługa?

Do kategorii usług faktoringowych zalicza się faktoring pełny, także określany mianem faktoringu bez regresu. Na czym on polega?

Faktoring pełny nie tylko pozwala na otrzymanie środków z wystawionej faktury w krótkim terminie, ale również obejmuje on ubezpieczenie należności. Oznacza to, że odpowiedzialność za brak spłaty faktury przez kontrahenta bierze na siebie firma faktoringowa.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja w stosunku do faktoringu niepełnego, który nie jest związany z ubezpieczeniem należności.

Gdy chodzi o usługę jak faktoring pełny jak księgować ją w firmowych księgach? Konieczne jest wtedy wyksięgowanie wystawionej faktury, a potem zaksięgowanie wpływu od firmy faktoringowej.

Komu pomoże faktoring pełny – bez regresu?

Najczęściej usługa faktoringu pełnego jest polecana dla firm, które działają w branżach wymagających stałego pozyskiwania nowych kontrahentów. Wtedy nie można mieć całkowitej pewności co do ich stanu finansów, więc zwiększa się ryzyko zawarcia umowy z firmą, której grozi niewypłacalność.

Wykorzystanie faktoringu pełnego z ubezpieczeniem należności pozwala wtedy na zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z brakiem zapłaty za fakturę. To duże udogodnienie dla wielu firm.

Co ważne, usługa faktoringu pełnego może być też prowadzona w przypadku transakcji międzynarodowych z zagranicznymi kontrahentami. Daje ona wtedy większe bezpieczeństwo w trakcie ekspansji firmy do innych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *