Niemiecki zwrot podatku – kiedy i jak go otrzymać?

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, każda osoba, która była legalnie zatrudniona na terenie tego kraju, ma obowiązek rozliczenia podatku. W tym celu należy złożyć stosowną deklarację podatkową w tamtejszym urzędzie skarbowym, czyli niem. Finanzamcie.

Jeśli wysokość pobranego w ciągu roku podatku okaże się zbyt duża w stosunku do osiągniętego przez podatnika dochodu netto – jest to jednoznaczne z wypłatą nadpłaconego podatku z Niemiec. Należy jednak pamiętać, że każdy kraj ma odrębny system fiskalny, w związku z czym niemieckie przepisy w tym zakresie brzmią nieco inaczej niż w Polsce. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć, aby móc otrzymać zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach!

Zwrot podatku z Niemiec – podstawowe informacje

Jak wspomniano, między polskim a niemieckim systemem fiskalnym istnieją pewne istotne różnice. Jedną z najważniejszych z nich stanowi fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje sześć klas podatkowych – od tego, w której z nich znajduje się dany podatnik, zależy obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym. Konieczność ta bez wyjątku dotyczy osób, które posiadają własną Gewerbe, a także podatników sprawujących tzw. wolny zawód oraz rolników i leśników.

Druga istotna różnica dotyczy terminów składania deklaracji podatkowej. W Niemczech niezbędną dokumentację należy dostarczyć do tamtejszego Finanzamtu najpóźniej do 31. lipca roku następującego po roku podatkowym.

Zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach? To możliwe!

Szybki zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach jest możliwy dzięki temu, że Niemcy już od 1999 roku umożliwiają składanie elektronicznych deklaracji podatkowych. Podatnicy, chcąc dopełnić tego obowiązku, nie muszą nawet wychodzić z domu – wystarczy, że użyją kanału online. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim z uwagi na dużą oszczędność czasu. Dodatkowo wszelkie dane podatnika są odpowiednio zabezpieczone.

Jak rozliczyć się z Finanzamtem i otrzymać szybki zwrot podatku z Niemiec? W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego – wówczas istnieje szansa na uzyskanie należnego zwrotu podatku już w ciągu 1-3 miesięcy od momentu złożenia zeznania. Wówczas cała procedura jest szybka i wygodna, ponieważ zakłada wykonanie jedynie dwóch prostych kroków:

  1. wypełnienie formularza internetowego i wprowadzenie wymaganych danych;
  2. dołączenie potrzebnych dokumentów, w tym szczególnie niem. Elektronische Lohnsteuerbescheinigung – jest to specjalne zaświadczenie o dochodach i odprowadzonym podatku wydawane przez pracodawcę.

Następnie doświadczeni specjaliści zweryfikują poprawność i kompletność przesłanych dokumentów, na podstawie których oszacują wysokość przewidywanego zwrotu, uwzględniając uprzednio wszystkie należne ulgi podatkowe. Sprawdzone biuro rachunkowe zapewnia również nieodpłatną weryfikację obowiązku złożenia deklaracji podatkowej do niem. Finanzamtu.

Ile wynosi czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec?

Urzędników niemieckich obowiązuje sześciomiesięczny okres na rozpatrzenie nadesłanych deklaracji podatkowych. Warto jednak wiedzieć, że kolejność rozpatrywania wniosków zależy od momentu ich złożenia. Aby móc liczyć na szybki zwrot podatku z Niemiec, nie należy więc zwlekać z tym obowiązkiem, ale przesłać wymagane dokumenty do Finanzamtu możliwie najszybciej. Na przyspieszenie decyzji urzędu można wpłynąć również poprzez zadbanie o poprawność wypełnionych dokumentów. W tym celu ponownie przyda się wsparcie merytoryczne ze strony specjalistów, dzięki którym uda się wyeliminować ryzyko błędów i idącą za tym konieczność nanoszenia czasochłonnych korekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *