Naprawa czy regeneracja? Czego wymaga silnik twojego samochodu?

Silnik to serce pojazdu, dlatego należy o niego szczególnie dbać. To przecież głównie od niego zależy prawidłowa całego auta. Jednak silnik to skomplikowany mechanizm i zawsze coś może się zepsuć, mimo regularnych przeglądów. Wtedy niezbędna jest wizyta u mechanika.

Jak wybrać dobrego mechanika?

Regularne przeglądy samochodu są ważne, ponieważ mogą uchronić przed poważnymi awariami. Jednak mechanik mechanikowi nierówny. Warto wybrać fachowca, dla którego naprawa silników to nie tylko zawód, ale też pasja. Na pewno trzeba unikać warsztatów, które nie dają pełnej dokumentacji wymienionych elementów.

Dobry mechanik powinien nie tylko sprawnie naprawić silnik, ale też podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę i co w najbliższym czasie warto byłoby wymienić.

Jaki może być zakres prac przy silniku?

Eksperci z nowymotor.pl wspominają, że naprawa silników może obejmować wiele różnych działań, które sprawią, że urządzenie będzie znów poprawnie funkcjonować. Najczęściej trzeba wymienić jakąś część lub ją naprawić. To zależy oczywiście od wielu czynników, m.in. od intensywności eksploatacji. Zakres naprawy ustala mechanik, który najpierw dokładnie sprawdzi, co i dlaczego uległo awarii. W nowoczesnych, naszpikowanych elektroniką samochodach raczej nie warto podejmować prób samodzielnego naprawiania, ponieważ można doprowadzić do jeszcze poważniejszych i kosztownych uszkodzeń. Najczęściej podczas naprawy wymienia się pierścienie tłokowe i tuleje cylindryczne.

Naprawa, remont czy regeneracja silnika?

Często pojęć remont, regeneracja i naprawa silników używa się zamiennie. Tymczasem mają one różne cele, choć ich zakres bywa często zbliżony.

Naprawa silnika ma za zadanie przywrócenie sprawności urządzenia, w którym coś funkcjonuje nie tak lub jakaś część uległa awarii. Natomiast regeneracja silnika przywraca silnikowi właściwy stan techniczny. Przy regeneracji nie można pominąć trzech najważniejszych elementów:

  • bloku silnika;
  • głowicy;
  • wału korbowego.

Te elementy są regenerowane lub wymieniane.

Kapitalny remont silnika wykonuje się w samochodach o dużym przebiegu. Przed rozpoczęciem remontu mechanik powinien ocenić stan silnika i ustalić zakres prac, jakie będą konieczne, aby silnik odzyskał pierwotne parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *