Co grozi za jazdę po alkoholu?

Jakie konsekwencje grożą za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest zakazane i może przynieść za sobą tragiczne skutki. Mimo to wciąż rocznie dochodzi w Polsce do ponad 1000 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Jest to zjawisko bardzo niepokojące, gdyż prowadzenie w stanie nietrzeźwości lub innych środków odurzających jest jednym z najsurowiej karanych przestępstw, których mogą dopuścić się kierowcy.

Dlaczego kierowcy prowadzą po alkoholu?

Jazda pod wpływem alkoholu to nagminnie popełniane przez wielu Polaków przestępstwo, z którego ponad połowa kierowców nie zdaje sobie sprawy. Zdecydowana większość osób posiadających prawo jazdy nie jest nawet świadoma tego, jakie konkretne uregulowania panują w naszym prawie co do tego tematu. Według policyjnych statystyk, na drugi dzień po spożyciu dużej ilości alkoholu prowadził co drugi Polak. Wynika to najczęściej z faktu, że takie osoby nie są w stu procentach pewne, czy mogą wsiąść za kierownicę czy nie. Wówczas w większości przypadków zapada decyzja, że podejmą się tego wyzwania, mimo grożącego ryzyka. Jest to duży błąd, którego w bardzo prosty sposób można uniknąć. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości promili w naszej krwi lub nie wierzymy swojemu, prywatnemu alkomatowi, możemy udać się do pobliskiego komisariatu policji. W każdej instytucji można wykonać bezpłatne badanie profesjonalnym, policyjnym urządzeniem.

Pamiętajmy jednak o tym, że w prawie nie istnieje zapis, który nakazuje policjantom udostępnianie alkomatów na życzenie. Warto jednak spróbować, ponieważ w większości przypadków nie będzie problemu z wykonaniem testu, a dzięki temu uzyskamy pewność co do naszego stanu i unikniemy przykrych konsekwencji.

Jakie konsekwencje za prowadzenie po spożyciu alkoholu?

Co grozi kierowcom będącym pod wpływem?

Najpierw należy zdać sobie sprawę, że kary za to przestępstwo są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od stężenia alkoholu we krwi. Na tej podstawie polskie prawo wyróżnia dwa stany. Pierwszy z nich to stan po użyciu alkoholu, który stanowi jedynie wykroczenie. Występuje on wtedy, gdy we krwi kierowcy znajduje się między 0,2, a 0,5 promila alkoholu lub 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Kary przewidziane za ten czyn to grzywna nie mniejsza niż 50 zł,zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, 10 punktów karnych,a także areszt. Aresztować można jednak jedynie osobę, która dopuściła się tego czynu umyślnie. Kara ta nie może być krótsza niż 5 dni i dłuższa niż 30.

Dużo poważniejsze konsekwencje może mieć dla nas prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, ponieważ w tym wypadku sąd wymierza karę zgodnie z prawem karnym. Występuje on u osób, które posiadają stężenie alkoholu we krwi wyższe niż 0,5 promila lub, gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Kierowcom, którzy popełniają to przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności lub zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 15 lat. Sąd może również nałożyć na sprawcę karę pieniężną w wysokości od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Ponadto taka osoba otrzymuje również 10 punktów karnych. Więcej szczegółowych informacji na temat konsekwencji prawnych, wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu znajdziesz na stronie https://adwokatspiewak.pl/.

Nietrzeźwy kierowca a wypadek drogowy

Kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu są dosyć surowe, jednak z uwagi na ilość wypadków powodowanych przez tak nieodpowiedzialnych kierowców, wiele osób twierdzi, że powinny one zostać jeszcze bardziej zaostrzone. Spowodowanie kolizji, w której nie ma ofiar śmiertelnych grozi pozbawieniem wolności do 4,5 roku, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat lub koniecznością wypłacenia świadczenia pieniężnego, wynoszącego od 10 do 60 tysięcy złotych. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy w wypadku znajdą się osoby, które odniosą uszczerbek na zdrowiu bądź zginą. Wówczas sąd może skazać kierowcę na karę więzienia od 2 do 12 lat, a także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast kwota świadczenia pieniężnego w każdym z tych trzech przypadków pozostaje taka sama.

Pamiętajmy jednak o tym, że to nie surowe kary powinny nas powstrzymywać przed prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Za każdym razem wsiadając za kierownicę, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za wszystkich innych uczestników ruchu drogowego i powinniśmy mieć to cały czas na uwadze. Prowadząc w trzeźwości będziemy mogli uniknąć wielu wypadków i niebezpiecznych sytuacji, a tym samym ocalić życie wielu niewinnych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *