Sklep internetowy w rozsądnym budżecie

Jeszcze kilka lat temu firma oparta na sklepie internetowych wydawała się ryzykownym interesem i w pewnym sensie tak właśnie było. Nie mieliśmy doświadczenia, przykładów na rynku było niewiele a te zyskowne można było policzyć na palcach jednej ręki.

Ciągle też słyszeliśmy o spektakularnych upadkach takich przedsięwzięć. Jednak teraz gdy minęło prawie 30 lat od startu sklepu Amazona i po kilkanaście od powstania takich gigantów jak Zalando czy nasze Allegro, a firmy zaczynające od handlu stacjonarnego jak choćby EuroAGD obecnie swój rdzeń biznesowy opierają na onlajnie nie ma wątpliwości, że to dobry interes.

Czy mnie na to stać?

Zawsze na samym początku nasuwa się pytanie ile to będzie kosztować i czy będzie mnie na to stać. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie tu leży główna przewaga nad sklepami stacjonarnymi. Bo choć dynamiczny dobrze prosperujący sklep online to całkiem spora inwestycja, to na samym początku tak zwany próg wejścia jest dość niski. Koszty zależą od modelu, jaki przyjmiemy. Możemy na początku oprzeć działalność o dropshipping, czyli nie posiadać fizycznie towaru u siebie tylko zlecać wysyłkę bezpośrednio od producenta lub hurtowni do klienta.

Możemy też skorzystać z gotowych rozwiązań programistycznych w modelu SAAS i podnająć sklep od takiej platformy w niewielkim miesięcznym abonamencie bez żadnych długoterminowych umów. Taki model działania jest dość tani i dobry na samym początku, gdy chcemy przetestować czy taka praca nam odpowiada i czy nisza, którą wybraliśmy jest zyskowna, ale na dłuższą metę może przysporzyć sporo problemów. Dostawca może nie wywiązywać się z umowy szybkiego wysyłania towaru, a my stracimy renomę w oczach klientów. Oprogramowanie może mieć błędy lub nie dostarczać takich rozwiązań, jakie są nam potrzebne.

Co więc zrobić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że to jest biznes dla nas możemy uniknąć niedogodności związanych z poprzednim modelem, nie zwiększając zbytnio początkowych kosztów startu.

Jedyny większy koszt, jaki będziemy musieli ponieść to wynajem przestrzeni magazynowej by bezpiecznie i efektywnie składować towar. Oczywiście może mamy już spory garaż lub piwnicę, a towar, którym handlujemy jest mały, ale w większości przypadków przyda się coś większego. Dobrym rozwiązaniem są spore namioty plandekowe, które można zimą dogrzewać dmuchawami.

Do transportu towarów wewnątrz takiego niewielkiego sklepu internetowego zazwyczaj wystarczy zwykły wózek magazynowy, choćby taki jak ten wózek Promag w bardziej zaawansowanych przypadkach, szczególnie gdy posługujemy się systemami palet lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie paleciaka, czyli małego ręcznego wózka paletowego z napędem ręcznym lub elektrycznym. Może on też z powodzeniem zastąpić wcześniej przedstawiony wózek magazynowy, a wystarczy nam do tego nadstawka paletowa Promag. Pozwoli nam to zdecydowanie zredukować początkowe koszty uruchomienia działalności opartej na handlu elektronicznym towarami z własnego magazynu.

Dobrym posunięciem jest przygotowanie oddzielnych stanowisk kompletacyjnych, gdzie będziemy kompletować zamówienia zgodnie ze specyfikacją otrzymaną z systemu sprzedaży internetowej i pakowania przesyłek. Warto rozdzielić te dwie czynności, by uniknąć błędów i niepotrzebnego mieszania się rzeczy.

Jaki system wybrać?

Jeżeli nie znaleźliśmy pewnego i odpowiadającego nam funkcjami systemu SAAS mamy jeszcze sporo innych droższych i tańszych rozwiązań. Przy stosunkowo niewielkim asortymencie do 1000 pozycji warto zastanowić się nad oparciem swojego sklepu na darmowym silniku WordPress z darmowym rozszerzeniem WooCommerce. To naprawdę świetny na bieżąco aktualizowany system, do którego znajdziemy mnóstwo przydatnych wtyczek i szablonów, zarówno darmowych, jak i płatnych.

Bardziej skomplikowanym, jednak nadal dość tanim rozwiązaniem będzie zastosowanie darmowej platformy PrestaShop jednak jej instalacja i konfiguracja wymaga już więcej zachodu i jest zdecydowanie droższa. Najdroższym rozwiązaniem będzie postawienie najbardziej zaawansowanego skryptu, jakim jest Magento i choć jego podstawowy wariant nadal jest systemem darmowym tak jak poprzednicy, to tu już nie obędziemy się bez profesjonalnego wdrożenia.

Warto próbować

Niezależne od wybranego modelu i systemu handel w Internecie ma nadal ogromny potencjał, a na rynku znajduje się sporo miejsca na nowe przedsięwzięcia. Choć niski próg wejścia sugerowałby dużą konkurencję to paradoksalnie dobrze przemyślanych i trzymanych kosztowo w ryzach sklepów online jest nadal niewiele. Szczególnie warto celować w nisze średniej wielkości. Olbrzymie wolumeny zagarnęły już sieci dysponujące odpowiednim kapitałem. Te małe oblegane są przez niewielkich przedsiębiorców, którzy nie chcą bądź nie umieją rosnąć, a w sektorze średnim wciąż jest sporo do zarobienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *