Na co zwrócić uwagę wybierając odzież dla kelnera?

Wizerunek lokalu kształtowany jest przez wiele elementów. Duże znaczenie mają dekoracje, wygląd menu czy ogólny wystrój wnętrza. Główną reprezentacją restauracji czy kawiarni są jednak kelnerzy i kelnerki. Ich wygląd powinien świadczyć o profesjonalizmie, a także pasować do stylu, w którym lokal jest urządzony. Te cechy sprawiają, że obsługa automatycznie wzbudza zaufanie klientów. Dowiedz się więc, jak odpowiednio dobrać stylizację kelnera lub kelnerki.

Najważniejsze cechy ubioru kelnerskiego

Zadaniem stroju służbowego jest podkreślenie znaczenia wykonywanego zawodu. Równie istotne jest nadanie odpowiedniej elegancji pracownikowi. Dlatego kolory ubioru powinny być stonowane. Należy unikać rażących i intensywnych barw, które mogą niepotrzebnie odwracać uwagę klientów. Odzież kelnerska powinna być też dobrze skrojona i dopasowana do figury. Dobrane w ten sposób stroje wpłyną pozytywnie na nastroje gości oraz zwiększą prestiż lokalu.

Jakie są elementy stroju kelnerskiego?

Nie istnieje jedna najlepsza wersja ubioru kelnerskiego. Na rynku znaleźć można różne wersje odzieży takie jak koszule, bluzki, zapaski, fartuszki czy swetry. Wybór odpowiednich elementów będzie zależał przede wszystkim od:

  • rodzaju i renomy lokalu,
  • miejsca pracy kelnera (ogródek/wnętrze),
  • klimatu i wystroju lokalu,
  • pory roku i dnia.

Warto zadbać o to, aby cała obsługa ubrana była w jednym, spójnym stylu. Dzięki temu kelnerzy będą łatwi do zauważenia, co wpłynie na pozytywne doświadczenia klientów.

Estetyczny i profesjonalny wygląd

Stylowe koszule, zapaski czy spódnice to wizytówki firmy, które od wejścia mają wpływać na nastrój klientów. Każdy pracownik restauracji musi prezentować się schludnie i czysto. Dzięki temu wizerunek lokalu nie zostanie zachwiany. Dlatego warto zdecydować się na stonowane i eleganckie komplety. Stylowa odzież, którą produkuje Tedmar, sprawdzi się idealnie. Będzie świadczyć o wysokiej klasie obsługi.

Reprezentacyjną funkcję odzieży kelnerskiej można dodatkowo podkreślić przez personalizację. Wykonanie haftu z logo lub nazwą lokalu to prosty zabieg, który wpłynie bardzo pozytywnie na postrzeganie restauracji lub kawiarni.

Wysoka funkcjonalność

Odzież kelnerska ma przede wszystkim charakter reprezentacyjny i stanowi rodzaj wizytówki lokalu. Jest to jednak również ubiór roboczy, który musi spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego zadaniem jest ochrona stroju prywatnego i skóry przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem. Dlatego każdy element powinien być dobrany tak, aby ewentualne rozlanie napoju czy zbicie talerza nie spowodowało nieodwracalnych zniszczeń. Dobrze jest też zwrócić uwagę na praktyczne dodatki takie jak kieszonki na notes czy długopis.

Najwyższa jakość materiałów

Ze względu na środowisko pracy ubiór kelnera czy kelnerki musi być wykonany z trwałych i odpornych na zabrudzenia materiałów. Wynika to nie tylko z wymogów bezpieczeństwa i higieny dotyczących pracy przy przetwarzaniu żywności, ale też z potrzeby dbania o wizerunek lokalu. Goście nie będą czuli się dobrze w miejscu, w którym obsługa jest niechlujna, a jej stroje bardzo zaniedbane. Dlatego odzież kelnerska powinna być praktyczna i łatwa do prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *