Jak rozwinąć swoje umiejętności negocjacji?
Skutecznie prowadzone negocjacje są jednym z kluczowych czynników, które pozwalają na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Aby jednak się powiodły, trzeba dysponować szerokim wachlarzem umiejętności interpersonalnych. Dowiedz się, jak możesz je rozwijać.
Kiedy prowadzi się negocjacje?
Negocjacje najczęściej mają miejsce w kluczowych etapach projektu poprzedzając najważniejsze decyzje. Muszą odbyć się na samym jego początku, w celu ustalenia warunków współpracy. Biorą w nich udział wszystkie strony zaangażowane w dane działania. Podczas takich spotkań określa się między innymi:
- podział działań i ich zakres,
- wynagrodzenie,
- czas trwania projektu,
- wskaźniki określające sukces projektu.
Negocjacje są niezwykle istotne, ponieważ to od ich przebiegu w dużej mierze zależą finanse firmy. Podczas ich prowadzenia konieczne jest zaangażowanie wielu umiejętności interpersonalnych, takich jak asertywność czy empatia. Dzięki temu możliwe jest odczytywanie intencji i nastroju partnerów biznesowych.
Dobry negocjator – jaki jest?
Cechy dobrego negocjatora należą do tych, które można w sobie wypracować. Warto zaznaczyć, że priorytetem w negocjacjach nie powinno być stawianie na swoim. Zamiast tego lepiej skupić się na wypracowaniu rozwiązania, które będzie korzystne dla każdej ze stron. Negocjator powinien cechować się takimi umiejętnościami, jak:
- odczytywanie sygnałów werbalnych i niewerbalnych,
- uważne słuchanie,
- zadawanie odpowiednich pytań,
- opanowanie,
- profesjonalizm,
- elastyczność,
- zdolności analityczne,
- skupienie i uważność.
Poza tym osoba zasiadająca do negocjacji powinna być dobrze do nich przygotowana pod względem merytorycznym. Pozwoli to na przeprowadzenie silnej i wiarygodnej argumentacji na podstawie faktów. Równie ważne jest dostosowywanie się do bieżącej atmosfery – czasem konieczne jest zarządzenie przerwy w celu ochłonięcia. Dzięki opanowaniu i nieuleganiu instynktom możliwe jest spokojne przeprowadzenie rozmów.
Jak prowadzić negocjacje z sukcesem?
Podczas negocjacji należy skupiać się na nadrzędnym celu, jakim są interesy. Poddawanie się emocjom czy personalnym pobudkom może zaszkodzić przebiegowi rozmów. Warto podejść do stron negocjacji po partnersku, z otwartością. Wspólne wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla wszystkich pozwoli na rozpoczęcie owocnej współpracy. Utrzymanie pozytywnych relacji jest bardzo ważne z perspektywy sukcesu przebiegu projektu – warto o nie zadbać zachowując wysoki profesjonalizm i kulturę osobistą.
Negocjacje – doradztwo biznesowe
Nie każda firma dysponuje zasobami ludzkimi, które pozwalają na przeprowadzenie negocjacji zakończonych sukcesem. Z tego względu warto korzystać z usług doradców biznesowych dostępnych w serwisie Redegate. Mogą oni występować w roli nie tylko konsultanta, ale także przedstawiciela organizacji. Możliwe jest także przeprowadzenie szkoleń rozwijających kompetencje negocjacyjne wśród pracowników danej firmy. Wystarczy podać na stronie zakres swojego projektu, a zespół doświadczonych ekspertów dobierze doradcę dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstwa.