Kobieta dowiaduje się, że padła ofiarą niebezpiecznego linku

Kiedy loteria nie oznacza wygranej? Uwaga na sprytnych oszustów!

Wygrana na loterii stała się już przysłowiowa – zdarza się bowiem niezwykle rzadko i trzeba mieć niezwykłe szczęście, aby na nią trafić. Jeśli więc otrzymujesz wiadomości mailowe, SMS-y czy Direct Message o wygranej, zastanów się, czy w ogóle istnieje szansa, żeby to była prawda. Co jednak, jeśli już staniesz się ofiarą takiego oszustwa? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie platformy komunikacji wykorzystują loteryjni oszuści,
  • co może się wydarzyć, jeśli dasz się oszukać w ten sposób,
  • jak postępować w wypadku kradzieży pieniędzy lub danych osobowych.

Niebezpiecznie linki nie są nowością. Bardzo często lądują bowiem w folderze SPAM naszych skrzynek mailowych. Coraz częściej jednak, aby nakłonić potencjalną ofiarę do wejścia na stronę internetową, która pośredniczy w pozbawianiu pieniędzy bądź zdobywaniu danych wrażliwych, oszuści uciekają się do bardziej wyrafinowanych metod. Korzystają bowiem z wiadomości o wygranych w konkursach czy też różnego rodzaju loteriach. Sprawdź, jak nie dać się nabrać!

Mailowe wiadomości, loterie SMS – oszustwo prawie doskonałe

Najbardziej popularną próbą oszustwa są rozsyłane w wiadomościach e-mail oraz SMS linki z wirusem. Treść takiej wiadomości brzmi zazwyczaj niewinnie. Jest zwięzła, często pełna emotikonek – wygląda przyjaźnie. Co znajduje się w takiej tekstowej pułapce?

Przede wszystkim są to informacje o tym, że trwa loteria, której liczni uczestnicy już cieszą się z ogromnych nagród. Jest to oczywisty wabik na naiwnych. Aby dołączyć do ich grona, należy tylko wejść w odpowiedni link. Jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny? Przede wszystkim należy z góry założyć, że absolutnie nie jest! Zwróć uwagę na jego wygląd, to, czy treść linku faktycznie ma jakikolwiek związek z owym konkursem Najlepiej jednak po prostu w niego nie klikać. Niekiedy na stronie, która się otworzy, trzeba podać swoje dane osobowe lub wpłacić symboliczną kwotę. To jednak wystarczy, aby złodzieje zyskali dostęp do konta bankowego lub zainfekowali komputer czy telefon.

Wygrana na loterii – czy ten telefon naprawdę można wygrać?

Jeśli autorem konkursu jest prawdziwy sklep internetowy, producent, dystrybutor bądź osoba publiczna godna zaufania – tak, masz szansę wygrać telefon, bon do SPA, nowy telewizor i mnóstwo innych rzeczy. Co jednak, jeśli zostaniesz oznaczony w mediach społecznościowych, jak np. Instagram czy Facebook, przez zupełnie anonimowe konto i poinformowany o wygranej? Nie licz na nią!

Popularne oszustwo na Instagramie kusi wygraną najnowszego modelu telefonu iPhone’a. Aby wziąć udział w loterii, należy wpłacić niewielką kwotę – około 10 zł. Wiele osób może pomyśleć, że to przecież symboliczna cena za szansę otrzymania nowego telefonu. Nigdy jednak nie należy ufać takim wygranym na loterii czy też zachętom do udziału. Wysyłają je bowiem boty – automatycznie zaprogramowane wirtualne konta, które w tym wypadku generują losowe zaproszenia do udziału w zabawie, która może się skończyć tragicznie dla Twoich oszczędności, i nie tylko.

Otworzyłeś niebezpieczny link? Dowiedz się, co należy zrobić

Zdarzyło Ci się – nawet przypadkiem – otworzyć niebezpieczny link i obawiasz się, że Twoje dane oraz pieniądze na koncie bankowym nie są bezpieczne? Oto, co powinieneś zrobić!

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie policji, że Twoje dane mogły zostać skradzione. Twój dowód osobisty zostanie wtedy zastrzeżony. Drugim krokiem jest natomiast zastrzeżenie kart płatniczych i kredytowych. Aby dokonać tego w prosty sposób, skorzystaj z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl – zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a automat przekieruje Cię od razu do odpowiedniego banku.

Nie daj się nabrać oszustom, zawsze podchodź do loterii i wygranych z odpowiednią dozą nieufności. Szanse na taką wygraną są naprawdę niewielkie, więc być może z góry nie warto zaprzątać sobie głowy konkursami, które mogą się skończyć zupełnie przeciwnym efektem – stratą zamiast wygranej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *