Czym się różni pożyczka konsolidacyjna od pożyczki gotówkowej?

W obecnych czasach w ofercie banków można znaleźć dość zróżnicowane sposoby udzielania finansowań na różne cele. Wśród nich można na przykład wymienić pożyczki gotówkowe, ale także pożyczki o charakterze konsolidacyjnym. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami pożyczek.

Cel pożyczki

Pożyczka konsolidacyjna online od pożyczki gotówkowej różni się przede wszystkim celem jej udzielenia. Pożyczka gotówkowa może być wykorzystana na dowolny cel, który ustali sobie pożyczkobiorca. Dlatego w obecnych czasach jest to dość popularny sposób finansowania zakupu różnych przedmiotów, a zwłaszcza tych, których wartość jest nieco wyższa. Natomiast pożyczka konsolidacyjna online wykorzystywana jest do spłaty posiadanych już zobowiązań. Dzięki temu zamiast kilku rat pożyczek będzie możliwe spłacanie wyłącznie jednej.

Oprocentowanie pożyczki

Pomiędzy pożyczką konsolidacyjną online a pożyczką gotówkową można znaleźć podstawowe różnice. Są one przede wszystkim związane z oprocentowaniem pożyczki. Oprocentowanie pożyczki konsolidacyjnej zazwyczaj jest mniejsze niż pożyczki gotówkowej, ponieważ łączy ona w sobie już spłacane zobowiązania. Natomiast zaciągnięcie pożyczki gotówkowej jest nowym zobowiązaniem, a więc jest ono oprocentowane standardowo, zgodnie z cennikiem konkretnego banku. Warto wziąć pod uwagę ten aspekt podczas dokonywania wyboru pomiędzy poszczególnymi produktami finansowymi oferowanymi przez banki.

Czas spłaty pożyczki

Kolejnym istotnym aspektem, który może różnić między sobą pożyczkę konsolidacyjną i pożyczkę gotówkową jest czas jej spłaty. Pożyczki konsolidacyjne udzielane są na dłuższy czas, ponieważ łączą w sobie kilka różnych zobowiązań, a ich kwoty często są wyższe niż kwoty udzielanych pożyczek gotówkowych. Natomiast kwoty pożyczek gotówkowych zazwyczaj są niższe, co sprawia, że czas ich spłaty jest znacznie krótszy. Warto o tym pamiętać.

Prowizja pożyczki

Podczas zaciągania pożyczek bankowych należy również zwrócić szczególną uwagę na ich prowizje. W przypadku pożyczek gotówkowych zazwyczaj są one wyższe niż podczas zaciągania zobowiązań o charakterze konsolidacyjnym. Pożyczka konsolidacyjna łączy w sobie już zaciągnięte zobowiązania, w których już prowizja była opłacona. A więc nie płaci się jej kolejny raz. Jednak wysokość ewentualnej prowizji zależna jest od oferty konkretnego banku, a także od obecności oferty promocyjnej. Dlatego warto sprawdzić ten aspekt przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zaciągania zobowiązania.

Kwota pożyczki

Poszczególne rodzaje pożyczek mogą się między sobą różnić także kwotą udzielonego finansowania. Pożyczki gotówkowe zazwyczaj zaciągane są na konkretny cel, którym jest zakup przedmiotów o wyższej wartości. Natomiast pożyczki konsolidacyjne mogą łączyć różne zobowiązania, dlatego najczęściej są one udzielane w wyższych kwotach niż pożyczki gotówkowe. Oprócz tego kwota udzielonego finansowania zależna jest od aktualnych potrzeb kredytobiorcy, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *