Jak usługi informatyczne pomagają firmom zaoszczędzić i skoncentrować się na rozwoju?
W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć przedsiębiorstwa, które w swojej działalności nie wykorzystują żadnych rozwiązań informatycznych. Korzystanie z odpowiedniego oprogramowania usprawnia pracę i zapewnia płynność różnorodnych procesów zachodzących w organizacji, a wsparcie właściwej firmy IT, pozwala na utrzymanie wysokiej jakości i bezpieczeństwa stosowanych rozwiązań.
Optymalizacja kosztów IT dla przedsiębiorstw
Obsługa informatyczna firm polega na wsparciu organizacji w zakresie technologii, które te wykorzystują w codziennej pracy. Taka współpraca obejmuje różnorodne usługi informatyczne, które świadczone są przez zewnętrzną firmę IT. Do działań podejmowanych przez partnerskie firmy IT można zaliczyć m.in.:
- monitorowanie sprawności systemów i urządzeń,
- dbanie o bezpieczeństwo danych firmy i informacji o jej klientach,
- zarządzanie serwerami,
- organizowanie szkoleń dla pracowników.
Wszystkie te usługi informatyczne mogą znacząco przyczynić się do optymalizacji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Sam fakt korzystania ze wsparcia IT zewnętrznej firmy, zamiast utrzymywania zespołu specjalistów wewnątrz organizacji, jest już znaczącym krokiem w stronę ograniczenia wydatków związanych z prowadzeniem działalności.
Nadzór nad rozwiązaniami informatycznymi przedsiębiorstwa to przede wszystkim zapewnienie ciągłości pracy. Brak opóźnień, przestojów czy błędów sprawia, że firmy nie są narażone na reklamacje, a co za tym idzie, mogą zapewnić klientom pełną satysfakcję. Dobrze wykonane usługi sprawiają, że klienci wracają, dlatego niezawodność stosowanych rozwiązań informatycznych jest tak ważna dla każdej organizacji.
Jakub Cichocki, CEO IT.Cogitech
Outsourcing IT — kompleksowe wsparcie na miarę potrzeb Twojej firmy
Outsourcing IT to profesjonalna obsługa IT świadczona przez zewnętrzny zespół specjalistów. Jest to jedno z trzech możliwych rozwiązań i z punktu widzenia optymalizacji kosztów jest najkorzystniejsze. W przeciwieństwie do zatrudniania własnej załogi informatyków, decydując się na zewnętrzne wsparcie informatyczne, ograniczasz koszty związane z utrzymaniem i szkoleniem personelu, a jednocześnie zyskujesz pełną dostępność i wiedzę zgromadzoną podczas pracy przy wielu różnych projektach (w przypadku korzystania z usług freelancera, musisz liczyć się z ograniczonym tempem pracy).
Tylko dzięki mądrej wymianie wiedzy i doświadczeń, firmy mogą zyskiwać i rozwijać się długofalowo, a to możliwe jest tylko dzięki outsourcingowi. Gdyż tylko w przypadku takiej współpracy, możemy spojrzeć na coś z innej perspektywy i znaleźć efektywniejsze rozwiązanie danego problemu.
Jan Kamiński, Co-Founder & Head of Sales w Applover (Brief)
Co można zyskać dzięki outsourcingowi usług informatycznych?
Przedsiębiorstwa decydujące się na usługi informatyczne świadczone przez zewnętrzne firmy wskazują na wiele korzyści płynących z tego rozwiązania. Do najczęściej zauważanych efektów po wdrożeniu współpracy należą:
- poprawa bezpieczeństwa,
- zdalny dostęp do aplikacji,
- ograniczenie ryzyka przestojów,
- dostosowanie infrastruktury do standardów danej branży.
Choć usługi informatyczne realizowane przez zewnętrzne firmy mogą być wykorzystywane tak naprawdę we wszystkich branżach, są takie, obszary, którym outsourcing IT szczególnie się przydaje. Wśród nich można wymienić przedsiębiorstwa, które przetwarzają wrażliwe dane takie jak np. biura księgowe, kancelarie prawnicze itp.
Metody redukcji kosztów
Bezpieczeństwo przechowywanych i wykorzystywanych danych klientów jest najważniejsze, a ich przepływ pomiędzy poszczególnymi działami czy filiami organizacji musi być płynny. W tym celu znaczna część takich firm decyduje się na migrację do chmury, co umożliwia odpowiednie zabezpieczenie danych.
79% firm razem dostrzega oszczędności z przeniesienia zasobów IT do chmury w obszarze bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania.
Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023
Przydatnym rozwiązaniem jest też stosowanie scentralizowanych wirtualnych serwerów, które ułatwiają zarządzanie wieloma oddziałami przedsiębiorstwa i sprawne organizowanie ich pracy.
Mając wsparcie IT zewnętrznej firmy, można liczyć także na wsparcie w zakresie administrowania infrastrukturą. Zgodnie z raportem Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023, w ostatnim czasie przedsiębiorstwa wdrażały głównie działania z zakresu monitoringu systemów i aplikacji, zabezpieczania danych i tworzenie procedur na rzecz ich odzyskiwania oraz cyberbezpieczeństwa.
Źródło: Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023
Wybór firmy informatycznej
Decydując się na kompleksową obsługę IT, warto wybrać takiego partnera, który może pochwalić się doświadczeniem w Twojej branży. We współpracy z firmą informatyczną ważne jest też określenie skutecznych kanałów komunikacji, co w dużej mierze umożliwia sprawne współdziałanie. Wybierz doświadczoną firmę informatyczną i postaw na fachowe wsparcie IT.