jak sprawdzić czy pit został rozliczony

Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony?

Rozliczenie PIT zwykle nie jest jednym z najprzyjemniejszych obowiązków, jaki na nas spada. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Urząd Skarbowy nie jest skłonny do kompromisów, więc nasze deklaracja podatkowa musi być złożona w terminie. Co więcej musi być ona również w pełni poprawnie uzupełniona. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że urzędnicy dają sobie dość sporo czasu na to, by naszą deklaracją się zająć. Wielu podatników może się więc zastanawiać, czy PIT w ogóle został rozliczony. Jak więc sprawdzić, czy nasz PIT został rozliczony?

E-PIT czy PIT papierowy – czy rodzaj deklaracji ma znaczenie przy rozliczaniu?

Od kilku już lat mamy możliwość składania deklaracji podatkowej w formie elektronicznej. Wiele osób traktuje to jako spore udogodnienie i o wiele chętniej decyduje się złożyć e-PIT. Niemniej jednak, nie brakuje również podatników, którzy doceniają o wiele bardziej tradycyjne rozwiązania i składają swoje deklaracje na formularzu papierowym. Wobec tego, czy wpływa to na kolejność rozliczania zeznania podatkowego? Okazuje się, że bez względu na to, w jakiej formie zostanie złożony PIT, Urząd Skarbowy ma obowiązek go uwzględnić i rozliczyć. Jednak, zwykle pierwszeństwo przy rozliczeniach mają deklaracje składane drogą elektroniczną. Wobec tego podatnicy, którzy złożyli PIT w wersji online mogą szybciej spodziewać się zwrotu podatku lub powiadomienia o konieczności dopłaty.

Jak sprawdzić czy PIT w formie papierowej został rozliczony?

Składając zeznanie w formie papierowej, możemy się zastanawiać, jak sprawdzić czy PIT został rozliczony? Wiemy dobrze, że po przyjęciu naszej deklaracji przez urzędników, nie możemy już do niej ponownie „zajrzeć”. Nie oznacza to jednak, że mamy – przysłowiowo – związane ręce i nie możemy sprawdzić, czy nasze zeznanie zostało już rozliczone. Wobec tego jak sprawdzić czy PIT został rozliczony jeśli złożyliśmy go w tradycyjnej formie? Otóż w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem okazuje się bezpośredni kontakt z Urzędem Skarbowym, z którym się rozliczamy. Możemy złożyć wizytę osobiście, ale możemy także wykonać telefon i zapytać o status naszej deklaracji podatkowej. Wówczas powinniśmy uzyskać wszelkie niezbędne informacje odnośnie naszego PIT-u.

Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony?

Jak sprawdzić czy PIT złożony w formie elektronicznej został rozliczony?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, by złożyć zeznanie podatkowe w formie elektronicznej, wówczas mamy do niej przez cały czas dostęp i możemy na bieżąco sprawdzać jej status. W tym celu jednak będziemy musieli skorzystać z usług e-Urzędu Skarbowego. Portal ten tworzony jest przez Ministerstwo Finansów, więc nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszych danych. Wchodząc na stronę główną e-Urzędu Skarbowego musimy się na niej zalogować. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

  • wykorzystując aplikację mObywatel;
  • korzystając z utworzonego Profilu Zaufanego;
  • podając dane z zeznania podatkowego z poprzednich lat.

Po zalogowaniu się do usług e-Urzędu Skarbowego, możemy przejść do zakładki oznaczonej jako Twój e-PIT. Wówczas naszym oczom ukażą się poszczególne sekcje z dokumentami, jednak nas interesuje jedynie sekcja: złożone dokumenty. W tej kategorii powinniśmy odszukać deklarację podatkową za obecny rok i po prostu w nią kliknąć. W odpowiedzi ukaże się nam status rozliczenia, a także informacje o nadpłaconym podatku lub o ewentualnej konieczności dopłaty. W ten prosty sposób możemy więc sprawdzić, na jakim etapie jest nasze rozliczenie, a także dowiemy się, czy przypadkiem nie musimy uregulować zobowiązania względem Urzędu Skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *