Firma na Malcie – czy to się opłaca?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej na Malcie może się wydawać bardzo atrakcyjnym kierunkiem. Kraj ten oferuje warunki dostosowane do wielkości prowadzonego biznesu. Same koszty założenia firmy na Malcie nie są wysokie, a dodatkowo na przedsiębiorców czekają takie korzyści jak m.in. progresywny podatek dochodowy. Sprawdź, dlaczego warto prowadzić firmę na Malcie!

Dlaczego akurat Malta?

Wybierając zagraniczny kraj, w którym chciałoby się rozpocząć działalność, warto chwilę poświęcić Malcie. Dlaczego? Bowiem wyróżnia się ona innowacyjnym podejściem do biznesu, które przyciąga wielu przedsiębiorców atrakcyjnym i elastycznym systemem podatkowym. Podatek dochodowy na Malcie jest podatkiem progresywnym, a jego wysokości uzależniona jest od wielu czynników. Spółki, które są maltańskimi rezydentami, muszą odprowadzać podatek dochodowy w wysokości 35%, zatem wcale nie należy on do najniższych. Jednak część maltańskich przedsiębiorców może liczyć na znacznie niższe podatki. Bowiem ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie zakłada podatek dochodowy w wysokości 5% lub 10% przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Wówczas firma musi być prowadzona z kraju oraz należeć do jednej z uprzywilejowanych branż takich jak: farmacja, biotechnologia, plastyka, elektronika, medycyna i oczyszczanie ścieków.

Czym jeszcze zachęca kraj?

Dla zagranicznych przedsiębiorców prowadzenie firmy na Malcie stanowi dobrą inwestycję. Oprócz elastycznego podatku dochodowego do sprzyjających sytuacji można zaliczyć m.in: firma na Malcie, która wykazuje stratę finansową, może rozliczyć się bez ograniczenia czasowego (w Polsce przedsiębiorstwa mają na to 5 lat); ulga na dochody reinwestowane realizowane na Malcie (stawka podatkowa jest wtedy niższa o 19,25%); dywidendy osób niebędących rezydentami Malty nie podlegają opodatkowaniu na Malcie; kwota wolna od podatku wynosi 8500 euro.

Dodatkowo, na Malcie, stawka podatkowa VAT wynosi 18% (w Polsce 23%). Istnieją jednak dwie preferencyjne stawki w wysokości 5% na usługi turystyczne i niektóre transportowe oraz 7% przy działalności eksportowej. Natomiast firma nie musi od razu zostać zarejestrowana jako płatnik podatku VAT. Przedsiębiorca ma na to 30 dni od dnia pierwszej transakcji objętej podatkiem, a deklaracje VAT składa się co kwartał.

Jeśli zatem zastanawiasz się and założeniem firmy na Malcie i potrzebujesz doradztwa prawnego bądź usług księgowych, odwiedź stronę: https://www.thompsonstein.com/ i skorzystaj z fachowej pomocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *