Firma bez księgowości- czy to możliwe?

Chyba każdy przedsiębiorca, nawet ten początkujący, świetnie zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest odpowiednie prowadzenie księgowości w firmie. Jednak usługi księgowego nie należą do najtańszych, co również może przedsiębiorców zniechęcić, szczególnie jeśli znajdują się oni dopiero na starcie. Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem stało się więc samodzielne prowadzenie księgowości, które z punktu widzenia prawa, jest całkowicie dozwolone i legalne. Jednak jak wygląda to w praktyce? Czy firma bez księgowości jest możliwa?

Firma bez księgowości- co mówi o tym CEIDG

Każdą działalność, jak wiadomo należy zgłosić za pomocą wniosku do CEIDG. Wobec tego, we wniosku należy wskazać podmiot, który zajmie się prowadzeniem owej księgowości firmy. Wówczas przedsiębiorca ma do wyboru:

  • zatrudnienie własnego księgowego do prowadzenia księgowości
  • zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu
  • samodzielne prowadzenie księgowości

W praktyce wygląda to tak, że firmy sporych rozmiarów, które zatrudniają dużą liczbę pracowników, podejmują decyzję o zatrudnieniu księgowego, a nawet utworzenia swoistego działu księgowości w firmie. Jednak jak już zostało to wspomniane, jest to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne i w wielu przypadkach może okazać się trudne do zrealizowania. Samodzielne prowadzenie księgowości, jest dla wielu firm dużą oszczędnością i w tym zakresie jest to niezwykle kuszące. Mniejsze firmy, których dochody nie przekraczają 1,2 miliona euro rocznie, mogą stosować o wiele prostsze procedury, co dodatkowo uprości samodzielne prowadzenie księgowości.

Firma bez księgowości- czy to możliwe?

Okazuje się, że prowadzenie firmy bez profesjonalnego sztabu księgowych jest możliwe i całkiem realne. Jeśli przedsiębiorca podejmuje się więc tego zadania i chce samodzielnie prowadzić swoją księgowość, musi przede wszystkim zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów. To właśnie na jej podstawie, będzie można wyliczyć niezbędne zaliczki na podatek dochodowy. Księga przychodów i rozchodów służy przede wszystkim do ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych, jakie miały miejsce w firmie. W księdze tej znajdziemy informacje o:

  • uzyskanych przychodach ze sprzedaży, a także innych, które są związane z naszą działalnością
  • zakupie towarów handlowych i innych materiałów
  • kosztach związanych z prowadzeniem działalności

Dodatkowo każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na samodzielne prowadzenie księgowości, musi sporządzić wydruk wszystkich zapisów z danego miesiąca. Następnie należy znaleźć wzór, by sporządzić dany wydruk zgodnie z nim.

Czy firma bez księgowości to dobry pomysł?

Skoro wiemy już, że prowadzenie firmy bez księgowości jest możliwe, zastanówmy się teraz, czy jest to dobry pomysł. Otóż by samodzielnie prowadzić księgowość, nie trzeba być profesjonalista, gdyż Internet jak zawsze służy pomocą. Wystarczy więc odrobina chęci i cierpliwości, by zaznajomić się z programami i zasadami jakie panują w świecie księgowych. Jest to jednak dobry sposób na to, by wygenerować dla swojej firmy spore oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *