Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Planujesz budowę domu lub zakup innej nieruchomości? W obecnych realiach, nie będzie to możliwe bez uzyskania wsparcia finansowego w postaci kredytu hipotecznego. Niestety, tego rodzaju wsparcie jest konieczne, by stać się posiadaczem własnego M. Większość z nas liczy się z tym, że by tego typu wsparcie uzyskać, należy mieć przygotowany wkład własny. Jednak często, będąc dopiero na przysłowiowym starcie, nie mamy wystarczających oszczędności, by pokryć wymagany wkład własny. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy nadal możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Cofnijmy się na chwilę do 2014 roku. W tamtym okresie, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, stanowił jedną z głównych ofert banku. Wówczas, osoby starające się o kredyt hipoteczny, mogli uzyskać wsparcie, które równe było 100% wartości, jaką obarczona była nieruchomość. Niestety jednak, na niekorzyść kredytobiorców, Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, zmieniła te przepisy. Komisja ta zwiera cały zbiór zasad dobrych praktyk ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie. Z dniem w którym rekomendacja ta weszła w życie, wszystkie baki komercyjne w naszym kraju, musiały wycofać ofertę kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Wówczas pojawiły się oferty, respektujące wspomnianą już rekomendację, czyli oferty kredytów hipotecznych, przy których wymagany jest minimalny wkład własny, a także maksymalny wiek kredytobiorcy. Z jednej strony, wszystkim osobom starającym się o kredyt hipoteczny, znacznie utrudniło to zadanie, z drugiej zaś strony, ma to zapobiegać kryzysom finansowym, a także krachowi na rynku nieruchomości.

Ile wynosi wkład własny do kredytu hipotecznego?

Okazuje się, ze procent kwoty, jaki kredytobiorca musi wnieść do zaciąganego kredytu, zmieniał się na przestrzeni lat. Zacznijmy więc od danych z roku 2014, kiedy po raz pierwszy weszła w życie Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego. W 2014 roku, wkład własny wynosił 5% całej wartości nieruchomości, którą zamierzaliśmy nabyć. Okazuje się, że było to jednocześnie jedyny najniższy próg wkładu własnego, gdyż z kolejnymi latami, systematycznie on rósł, coraz bardziej utrudniając życie kredytobiorcom. W roku 2015, wkład własny musiał już pokryć 10% kwoty, za którą nabywana jest nieruchomość. Rok później było to już 15%, a od roku 2017, kredytobiorcy są zobowiązani do wpłaty wkładu własnego, który wynosi aż 20% ceny nieruchomości.

Czy można zatem wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Bazując na przytoczonej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, jasno można stwierdzić, że kredytobiorcy nie mogą już liczyć na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jednak warto wiedzieć, że wkład własny wcale nie musi być przekazywany w formie gotówki. Banki chętnie akceptują także inne rodzaje zabezpieczenia. Innym rodzajem wkładu własnego może być np. poniesiony koszt materiałów budowlanych, działka pod zabudowę domu, wkładem własnym może być także poniesiony koszt nabycia danej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *