Co to jest KRD, KRZ i BIK? Charakterystyka
Chyba każdy z nas dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skomplikowane jest załatwienie niektórych sytuacji w banku. Starając się o kredyt, musimy przejść przez szereg procedur, które często nie są dla nas do końca zrozumiałe. Często słyszymy także nazwy, które nie brzmią ani znajomo, ani przyjaźnie. Pora więc zapoznać się z jednymi z najważniejszych skrótów w świecie finansów, dzięki czemu banki nie będą miały już przed nami żadnych tajemnic. Czym więc są KRD, KRZ i BIK?
Co to jest KRD?
KRD to nic innego jak Krajowy Rejestr Długów. Jest to jedno z biur informacji gospodarczej, które działa w Polsce. Zadaniem KRD jest gromadzenie, archiwizacja, przetwarzanie i udostępnianie danych o dłużnikach, którzy są w naszym kraju. Tak więc w tym niechlubnym rejestrze mogą znaleźć się zarówno osoby jak i firmy, które zalegają z płatnościami. Nie muszą być to koniecznie raty różnego rodzaju pożyczek i kredytów, ale także zaległości w opłatach administracyjnych i rachunkach za prąd, wodę czy gaz. Jeśli widniejemy w KRD bank może odmówić nam przyznania kredytu. Wszystko z powodu tego, że banki nie chcą ryzykować udzielenia wsparcia finansowego, klientowi, który jest nierzetelny. Wówczas nawet jeśli dostępne od ręki kalkulatory zdolności kredytowej, potwierdzą, możliwość uzyskania kredytu, z powodu tego, że nasze nazwisko widnieje w Krajowym Rejestrze Długów, kredytu najprościej rzecz ujmując nie dostaniemy.
Co to jest KRZ?
KRZ to nic innego jak skrót od Krajowego Rejestru Zadłużonych. Jest on dostępny od 1 grudnia 2020 roku. Zawiera on dane o osobach fizycznych, ale także prawnych i jednostkach organizacyjnych, które jednocześnie nie są osobami prawnymi, ale wobec których były lub są prowadzone postepowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne. Pierwszym i najważniejszym celem wprowadzenia tego typu rejestru było zapewnienie wszystkim wierzycielom wglądu do akt postępowań, restrukturyzacyjnych i upadłościowych za pośrednictwem sieci. Dzięki temu zwiększy się transparentność prowadzonych postępowań, a także zostanie ujawniony zakres danych, dotyczących danego postępowania, a także zwiększone zostanie bezpieczeństwo w zakresie obrotu gospodarczego. Całość działalności administracyjnej sądów została poddana sprawniejszemu nadzorowi, a postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe stały się efektywniejsze.
Co to jest BIK?
BIK z kolei, to nic innego jak skrót od Biura Informacji Kredytowej. Czym więc jest swoisty raport BIK? To nic innego jak twoja historia kredytowa, a także historia twoich innych zobowiązań finansowych. Informacje pobrane z Biura Informacji Kredytowej, pomogą nam spojrzeć na naszą sytuację kredytową z perspektywy banku, w którym ubiegamy się o kredyt. Jeśli instytucja finansowa odmówiła nam przyznania kredytu, dowiemy się także, czy ma to związek z naszą historią kredytową. Sprawdzimy także kto pytał o nasze dane i czy mamy wobec danej osoby lub instytucji jakieś zobowiązania finansowe. Dzięki BIK, zweryfikujemy także informacje o tym, czy dane o spłacanych ratach, przekazywane są poprawnie do systemu.