Faktoring odwrotny pomoże podczas zakupów. Co warto o nim wiedzieć?

Najczęściej z faktoringiem kojarzone jest finansowanie faktur, natomiast warto wskazać, że nie jest to jedyny wariant tej usługi. Również faktoring może mieć postać zakupową, czyli odwrotną, odwróconą. Na czym ona dokładnie polega i kiedy warto zdecydować się na taką usługę?

Co to jest faktoring odwrócony – zakupowy?

Finansowanie faktur może odbywać się w obie strony – przy ich wystawieniu oraz przy ich otrzymaniu. Co to jest faktoring odwrotny?

Faktoringiem odwrotnym, również zakupowym, określa się usługę faktoringu, która polega na finansowaniu faktur zakupowych. Dzięki temu można łatwiej uregulować swoje należności wobec dostawców czy usługodawców z pomocą faktora – firmy faktoringowej.

W tym przypadku usługa ta polega na zapłacie za otrzymaną fakturę za produkty czy usługi i jest ona podobna do kredytu kupieckiego, przy czym finansowanie prowadzi firma faktoringowa finea.pl. To ona płaci za fakturę i następnie oczekuje na zapłatę od swojego klienta. Zapłata może wtedy odbywać się nawet po paru miesiącach i w ratach, co ułatwia finansowanie większych zakupów.

Faktoring zakupowy – kiedy warto się zdecydować?

Usługa tego typu jest bardzo atrakcyjna i może pomóc wielu przedsiębiorcom w codziennym prowadzeniu działalności. Kiedy faktoring odwrotny będzie dla firmy dobrym wyborem?

Przede wszystkim jest on polecany w sytuacji, gdy dokonuje się zakupów od kontrahenta, któremu zależy na szybkim otrzymaniu pieniędzy. Wtedy, gdy kupujący chce odroczyć termin płatności, może zrobić to właśnie z faktoringiem.

Konieczność szybkiej zapłaty za fakturę dotyczy wielu branż, zwłaszcza tych, w których pojawia się sezonowość. Dzięki faktoringowi można wtedy łatwo zaopatrzyć firmę w niezbędne produkty lub zamówić usługi, natomiast swoje należności można uregulować w innym, dogodnym terminie.

Warto też zaznaczyć, że faktoring zakupowy pozwala na otrzymanie dodatkowych bonusów za szybkie uregulowanie należności, na przykład zniżek u dostawcy czy usługodawcy. Pozwala przy tym na budowanie długofalowych, korzystnych relacji biznesowych.

Jakie są koszty związane z faktoringiem zakupowym?

Faktoring zakupowy związany jest z konkretnymi kosztami. Ile trzeba będzie zapłacić za możliwość opłacenia faktur w późniejszym terminie?

Koszty w tym przypadku są wyższe od finansowania klasycznego, a także konieczne jest wtedy posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej lub przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń. Warto jednak wskazać, że może być on atrakcyjną alternatywą dla kredytu bankowego pod względem kosztów oraz wygody dostępu do środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *