Dlaczego warto mieć inteligentny dom?

Zaawansowana technologia pojawia się już w każdym zakresie naszego życia. Ułatwienia, jakie oferuje, sprawiają, że życie jest o wiele prostsze, a więcej naszego cennego czasu możemy spożytkować na pracę oraz czas wolny. Inteligentny dom pozwala nam nie tylko oszczędzić mnóstwo czasu, ale również sprawi, że nasze życie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom? Jest to projekt pozwalający zautomatyzować wiele elementów naszego domu, od rolet aż po ogrzewanie. Wystarczy jeden przycisk na tablecie, smartfonie czy panelu ściennym, aby życie stało się prostsze. Smart home pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Zapewnia bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności i jest w stanie dostosować się do warunków atmosferycznych oraz aktywności i częstotliwości bywania domowników. Inteligentny system może na dobrą sprawę przejąć kontrolę nad każdym urządzeniem. Jeśli o czymś zapomnimy, na przykład czy zamknęliśmy mieszkanie albo zostawiliśmy włączoną wodę lub światło, funkcja smart home może zrobić to automatycznie za nas lub za jednym naszym poleceniem z dowolnego miejsca, przy użyciu smartfonu lub tabletu.

Chociaż takie rozwiązanie wydaje się drogie, staje się cenowo coraz przystępniejsze dla większej liczby osób, a także jest bardziej ekologiczne, ponieważ nie będziemy musieli dbać o nic sami, inteligentny dom sam o siebie zadba.

Inteligentny dom – ciekawe funkcje

Inteligentny dom może zajmować się różnymi obszarami. Ma możliwość automatycznego wyłączania świateł, zasuwania rolet i dostosowywania ogrzewania do pory roku, aktualnej pogody oraz pory dnia. Inteligentny system alarmowy pozwoli ochronić nasz dom przed ewentualnym włamaniem lub wyjątkowymi sytuacjami, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom czy przykrym sytuacjom, które trudno byłoby uniknąć, będąc poza domem.

Nie będziemy musieli się martwić o nasz ogród, ponieważ system inteligentnego ogrodu przejmie część obowiązków za nas, choćby poprzez automatyczne nawadnianie, koszenie czy kontrolę świateł zewnętrznych.

Smart home może również automatycznie sterować oknami, co jest szczególnie przydatne i wygodne, gdy posiadamy w naszym domu okna dachowe lub zapomnimy je zamknąć przed wyjściem z domu. Automatyka domowa zapewni bezpieczeństwo przed ulatnianiem się gazu lub zagrożeniem zalania mieszkania. Automatycznie dokonuje wszelkich kroków pozwalających na zminimalizowanie problemu, takich zwiększenie biegu wentylacji czy zamknięcie głównego zaworu gazu, a także wyśle powiadomienie o incydencie. Dzięki temu mamy pewność, że nasz dom jest całkowicie bezpieczny pod naszą nieobecność.

Przykładowy inteligentny dom – projekt

Jeśli chodzi o Inteligentny dom – projekt może być kosztowną, ale za to bardzo opłacalną inwestycją. Nie musimy wydawać od razu kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup wszystkich możliwych opcji. Wystarczy przygotowanie projektu krok po kroku, zaczynając od funkcji, które będą dla nas najbardziej przydatne. W przypadku, jeżeli nie przebywamy często w domu, bardzo praktyczne będzie założenie systemu alarmowego. Inteligentny dom będzie wiedział, czy jesteśmy w domu i zauważy obecność nieproszonego gościa, natychmiast nas również o tym poinformuje. Istnieje również opcja monitoringu, dlatego bez problemu możemy obserwować nasz dom, kiedy w nim się aktualnie nie znajdujemy. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu rachunków za prąd, warto zaopatrzyć się w inteligentny system ogrzewania oraz klimatyzacji. Gdy wyjdziemy z domu funkcja smart home, obniży automatycznie temperaturę domu, a w połączeniu ze stacją pogodową będzie w stanie dostosować domową klimatyzację do warunków na zewnątrz. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *