Czym są opakowania termoformowane i jakie jest ich zastosowanie?

Szukasz wytrzymałych, nowoczesnych i przy okazji też estetycznych opakowań z tworzywa sztucznego, które będziesz mógł wykorzystać przy swoim projekcie? W takim razie koniecznie dowiedz się więcej na temat opakowań termoformowanych. Sprawdź, jakie zalety wyróżniają te modele i do czego są najczęściej wykorzystywane.

Czym są opakowania termoformowane?

Termoformowanie jest procesem, dzięki któremu możliwe jest termiczne formowanie opakowań lub różnych przedmiotów przy pomocy specjalnych maszyn. Wykorzystywana jest tutaj wysoka temperatura, aby uzyskać oczekiwane kształty w tworzywie sztucznym. 

Zalety opakowań termoformowanych

Opakowania termoformowane cenione są przede wszystkim za to, że są wytrzymałe i wykonane w maksymalnie precyzyjny sposób. Dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury można uzyskać wiele bardzo skomplikowanych kształtów.

Inną bardzo ważną zaletą termoformowania tworzyw sztucznych jest to, że ta metoda pozwala uzyskać oszczędność finansową i w krótszym czasie wykonuje większą liczbę opakowań w ustalonych kształtach.

Do termoformowania można wykorzystać takie materiały, jak ABS, PCV, PCV-S, PP, PE, PET, PC, folie i różne inne tworzywa sztuczne. Wszystkie te materiały po zastosowaniu wysokiej temperatury stają się plastyczne i dzięki temu możliwe jest dostosowanie ich kształtu do własnych potrzeb.

Poza tym bardzo ważne jest również to, że finalne opakowania wykonane w taki sposób stają się znacznie odporniejsze na działania mechaniczne, na pękanie, a takie na promieniowanie UV oraz na kontakt z wodą. Dodatkowo są również niezwykle lekkie i pozwalają na wielokrotne ich używanie.

Zastosowanie opakowań termoformowanych

Nie da się ukryć, że inną bardzo ważną zaletą opakowań termoformowanych jest po prostu to, że mają wiele zastosowań. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorstwa przemysłowe. Wtedy mogą one uzyskać zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe opakowania. Jednorazowe najczęściej wykorzystywane są do produktów spożywczych, cukierniczych czy choćby jako wkłady do bombonierek. 

Oprócz branży spożywczej z takiego rozwiązania chętnie korzysta również branża meblarska. Opakowania termoformowane doskonale sprawdzają się m.in. do wykonywania wkładów szufladowych do kuchni czy sypialni.

Kolejnym przykładem ich zastosowania są opakowania transportowe czy też opakowania przeznaczone do pakowania części maszyn. Wszędzie tam, gdzie liczy się wytrzymałość, bezpieczeństwo i zachowanie higieny na wysokim poziomie, tam warto postawić właśnie na termoformowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *