Co wchodzi w skład kompleksowej obsługi logistycznej?

Logistyka to branża, która prężnie rozwija się praktycznie z dnia na dzień. Jest to widoczne gołym okiem, a świadczy o tym wzmożony zakres usług nowopowstałych firm czy chociażby widok sporej ilości samochodów ciężarowych na drogach. 

Prawdę mówiąc, bez danej dziedziny zapanowałby lekki chaos. Nieregularnie dostarczane towary, opóźnienia czasowe i zbyt duże koszty przewozów wykreowane brakiem pomysłowości w układaniu tras to tylko kilka podstawowych powodów, przez które transport stałby się całkowicie nieopłacalny. 

Zamiast jednak gdybać o tym, co mogłoby nastąpić, warto jest zapoznać się ze wszystkimi czynnościami, oferowanymi przez firmy logistyczne. Dopiero po dokładnym przejrzeniu wszystkich informacji zdamy sobie sprawę, ile branża ta wnosi do przemysłu.

Transport – najważniejsza z usług

Cała logistyka opiera się na transporcie. Realizowane są głównie zadania mające na celu znalezienie najkorzystniejszych dla obu stron rozwiązań w zakresie przewozu towarów. Dobry logistyk wie, w jaki sposób oraz jaką metodą rozdysponować przejazd, aby ten był szybki, ekonomiczny i zahaczał o kilka miejsc docelowych. 

W przypadku dowozu do kilku odbiorców istotne jest również odpowiednie rozłożenie towaru na pace samochodu ciężarowego. Tym również zajmują się logistycy, przez co oszczędzają sporo czasu i oczywiście zdrowia dla kierowcy. Wszystkie przejazdy muszą być zrealizowane przy użyciu określonej floty pojazdów. Ponadto, specjalistów w dziedzinie logistyki czeka jeszcze wypełnianie różnego rodzaju dokumentów związanych z przewozami czy obsługą celną w przypadku eksportu. 

Logistyka kontraktowa i udostępnienie powierzchni magazynowej

Na taki ruch decydują się często średnie i większe przedsiębiorstwa. Podpisując kontrakt z firmą logistyczną mamy pewność, że udzielona zostanie nam pełna obsługa logistyczna. Często kontrakty tworzone są na różne sposoby tak, aby dogodzić obu stronom porozumienia. Najczęściej firmom korzystającym z usług zostaje udostępniona określona powierzchnia magazynowania, a także flota pojazdów. 

Dzięki tym dwóm rzeczom zyskujemy pełną opiekę nad naszymi towarami. Ich produkcja może trwać cały czas, ponieważ produkty są na bieżąco kierowane na magazyn, skąd następnie po zamówieniu ich przez klientów są pakowane i transportowane bezpośrednio do nich. Dobre firmy logistyczne posiadają wiele magazynów w doskonałych lokalizacjach, co tylko usprawnia wszystkie procesy.

Z jakich usług jeszcze możemy skorzystać?

W celu zwiększenia renomy, firmy logistyczne oferują coraz to nowsze i bardziej zaawansowane usługi. Podstawowymi może być chociażby pełne przejęcie obowiązków w zakresie pakowania i wysyłki. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o przewóz, ale i o etykietowanie, foliowanie, a nawet składanie produktów z pojedynczych części i pakowanie ich do pudełek sprzedażowych.

Takie usługi zdecydowanie zagwarantują firmom produkcyjnym wygodę, dzięki czemu ci będą mogli skupić się wyłącznie na produkcji. Dodatkowych usług jest oczywiście więcej, a należy do nich chociażby pomoc w dokumentacji związanej z firmą i swego rodzaju lekki doradztwo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *