Bankomat kryptowalut

Kryptowaluty to środek płatniczy, który wymaga spieniężenia przed użyciem. W praktyce oznacza to, że aby móc skorzystać z cyfrowej waluty, trzeba ją najpierw wymienić na walutę fiat obowiązującą w danym kraju. Jak to zrobić? Metod jest kilka: możesz zlecić wypłatę środków na rachunek bankowy lub kartę, sprzedać je na giełdzie albo wymienić w kantorze online, jednak najprostszy i najszybszy sposób stanowi wymiana w stacjonarnym bankomacie kryptowalut. Dlaczego to dobre rozwiązanie, jak przebiega cały proces i gdzie znajdziesz takie bankomaty? Wszystko wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Bankomat kryptowalut – co to za urządzenie i jak działa?

Bankomat kryptowalut to nic innego jak urządzenie umożliwiające sprzedaż i zakup krypto. Działa na podobnej zasadzie co zwykły bankomat, z tą różnicą, że pozwala wymienić aktywa wirtualne na uznawany w kraju środek płatniczy (u nas są to banknoty PLN). Podobnie wygląda też sam proces transakcyjny oparty na zasadzie wyboru jednej z dostępnych opcji wyświetlanych na ekranie. Obsługa jest prosta, a system tak intuicyjny, że z realizacją transakcji poradzi sobie każdy, nawet technologiczny laik.

Jak przebiega transakcja w bankomacie kryptowalut?

Najprościej opisać cały proces na przykładzie wybranego operatora. W tym wypadku będzie to emoney24 – sieć działająca na południu kraju. Po podejściu do urządzenia należy wybrać walutę, w jakiej realizowana będzie transakcja (Bitcoin lub Ripple), a potem zdecydować, czy nastąpi kupno czy sprzedać. Dalej konieczne jest zapoznanie się z treścią regulaminu i jego potwierdzenie oraz wskazanie, czy jest się obywatelem UE czy też nie. Następnie przechodzimy do podania kwoty transakcji i w efekcie zostaniemy poproszeni o zeskanowanie kodu QR portfela. Po stuknięciu w przycisk „Dalej” trzeba poczekać kilkanaście minut, aż system zarejestruje wypłatę. Na koniec należy odebrać potwierdzenie i gotówkę.

W przypadku kupna kryptowaluty po wskazaniu kwoty operacji, trzeba zeskanować kod QR portfela, włożyć do podajnika banknoty i stuknąć przycisk „Kup”. Po odebraniu potwierdzenia warto sprawdzić, czy w portfelu pojawiła się odpowiednia ilość zakupionych bitcoinów.

Kilka ważnych aspektów

Jest kilka kwestii, o których warto wspomnieć w kontekście korzystania z bankomatu kryptowalut. Otóż, realizacja transakcji nie wymaga wcześniejszego założenia konta ani jego weryfikacji. Przy wypłatach nieprzekraczających określonego limitu (najczęściej jest to kwota do 1 000 EUR) nie ma obowiązku rejestracji i w związku z tym nie trzeba podawać wrażliwych danych. Do kupna/sprzedaży kryptowaluty potrzebne są tylko smartfon, adres portfela kryptowalutowego oraz banknoty w walucie fiat. Minimalna kwota operacji to 100 zł.

Ilość gotówki w bankomacie kryptowalut jest ograniczona, dlatego nim wybierzesz się dokonać wypłaty, sprawdź na stronie operatora jej stan. Co więcej, jeśli dysponujesz inną kryptowalutą niż ta obsługiwana przez urządzenie, przed transakcją musisz ją przekonwertować na jedną z dostępnych. Bez problemu zrobisz to z pomocą narzędzi online.

Bankomat kryptowalut a korzyści dla użytkownika

Wypłata cyfrowej waluty w bankomacie kryptowalut to gwarancja zachowania pełnej anonimowości. Wszystko odbywa się szybko, wygodnie, bez udziału osób trzecich i przy minimum formalności. Transakcje są w pełni bezpieczne: urządzenie spełniają narzucone standardy, są audytowane i aktualizowane, a transakcje obsługuje system wypłat anonimowych KXC. Ich realizacja nie wymaga wcześniejszego przelania środków na rachunek bankowy czy kartę ani oczekiwania na potwierdzenie tożsamości. Usługa kończy się wypłatą gotówki od razu do ręki.

Gdzie wypłacisz cyfrową walutę?

Liczba bankomatów kryptowalut systematycznie wzrasta, niemniej na razie większość z nich funkcjonuje tylko w dużych miastach. Gdzie konkretnie je znajdziesz? Bitomaty emoney24 działają m.in. w Krakowie, Zakopanem, Rybniku, Bytomiu, Bielsku-Białej i Gliwicach. Jeśli do żadnej z tych lokalizacji nie jest ci po drodze, sprawdź oferty innych operatorów, tak by skorzystać z usługi najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *