Automat czy manual? Poznaj podstawowe różnice!

Kupując samochód, jedną z podstawowych kwestii jest sprawdzenie, jaką skrzynię biegów ma pojazd. Obecnie nowe auta coraz częściej są wyposażane w automat, ale wcale nie jest to reguła – zazwyczaj samochody w wersji podstawowej oferowane są z manualną skrzynią biegów. Za automatyczną skrzynię biegów zwykle trzeba dopłacić, a w przypadku używanych pojazdów, są po prostu one droższe. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Jaką skrzynię biegów wybrać – automat czy manual? Sprawdź!

Jakie są zalety manualnej skrzyni biegów?

Manualna skrzynia biegów, nazywana również ręczną skrzynią biegów, daje kierowcy możliwość decydowania o momencie zmiany biegów. Jest ona wyposażona w sprzęgło obsługiwane za pomocą pedału. Kierowca sprawuje pełną kontrolę nad przenoszonym na napędzaną oś momentem obrotowym, a także w obsługiwaną ręcznie dźwignię zmiany biegów.

Zadaniem skrzyni jest efektywne wykorzystanie mocy silnika. Jest to możliwe za sprawą zmiennych przełożeń w skrzyni i dostosowywania biegów do potrzeb – po to, by utrzymać optymalną prędkość obrotową (adekwatną do prędkości czy obciążenia). Manualne skrzynie biegów słyną z trwałości, jednak niewskazana jest jazda na wysokich obrotach przez dłuższy czas – może to doprowadzić do przegrzania, co z kolei skraca żywotność elementów skrzyni. Ważne jest zatem, by sprawnie operować tego typu technologią.

Jakie są elementy charakterystyczne dla automatycznej skrzyni biegów?

Każda automatyczna skrzynia biegów składa się z 3 podstawowych elementów: sprzęgła do silnika, zespołu przełożeń oraz sterowania. W praktyce jest to zaawansowana i skomplikowana konstrukcja, a jej naprawa może być niezwykle kosztowna, ze względu na pracochłonność, koszty oraz poświęcony jej czas. Niemniej nie zniechęca to do zakupu, liczba korzyści, jakie można odnotować w trakcie eksploatacji pojazdu z automatyczną skrzyni biegów, jest znacznie większa, niż potencjalne awarie.

Zacznijmy od tego, że skrzynia biegów działa płynnie i szybko, zapewniając tym samym dynamikę jazdy. Nie ma tu pedału sprzęgła, co poprawia koncentrację na drodze. Dostępne tryby jazdy (normalny, ekonomiczny, sportowy), które pozwalają na dostosowanie sposobu pracy skrzyni do bieżących potrzeb. Automat świetnie sprawdza się podczas jazdy w korach, jest również niezwykle dogodnym rozwiązaniem na dłuższych trasach.

Automat czy manual – co wybrać?

Ręczna skrzynia biegów wciąż jest dominującym rozwiązaniem, na które decyduje się większość kierowców. Czy wygodę jazdy automatem mogą przyćmić cena samochodu? Czy właściciel auta z automatyczną skrzynią biegów obawia się o sprawne działanie tego elementu w pojeździe? Owszem, naprawa skrzyni automatycznej jest kosztowna i trudna, ale nie mamy gwarancji, że skrzynia manualna nas nie zawiedzie. Współczesne automaty przeszły sporą metamorfozę – aktualnie przekładanie biegów w samochodzie z automatem tworzą dwie ręczne skrzynie biegów, zlokalizowane w jednej obudowie, a każda z nich posiada oddzielne sprzęgło. Sprawia to, że skrzynia automatyczna jest szybsza od manualnej, ale przy tym bardziej oszczędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *