Taśmy do przenośników i ich rodzaje

Produkty przeznaczone do transportu powinny być dobrze zabezpieczone. Dzięki temu proces ten przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. W tym celu wykorzystuje się taśmy przenośnikowe ogólnego przeznaczenia. Stosowane są one przede wszystkim do zabezpieczenia materiałów sypkich, a więc płodów rolnych, kruszywa, węgla, koksu czy materiałów budowlanych. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje taśm do przenośników.

W jakich branżach sprawdzą się taśmy do przenośników?

Taśmy do przenośników świetnie sprawdzą się podczas realizacji procesów transportowych, produkcyjnych i technologicznych w przedsiębiorstwach. Co więcej, taśmy znajdują również zastosowanie w branżach:

  • spożywczej,
  • opakowaniowej,
  • oponiarskiej,
  • logistyce,
  • przy transferze produktów sypkich.

Jakie wyróżnia się rodzaje taśm do przenośników?

W praktyce wyróżnia się różne rodzaje taśm przenośników. Jednym z ważniejszych kryteriów jest w tym przypadku rodzaj materiału, z którego taśmy zostały wykonane. Zatem wymienia się następujące typy taśm:

  • silikonowe,
  • gumowe,
  • z tworzywa sztucznego,
  • bawełniane.


Mogą to być również taśmy do przenośników stalowe siatkowe. Wykonuje się je ze stali szlachetnej i węglowej. Na rynku można znaleźć wiele typów z różnymi podziałkami. Są one stosowane w transporterach taśmowych w przemyśle.

Co warto wiedzieć na temat taśm gumowo-materiałowych?

W praktyce często wykorzystuje się też taśmy do przenośników gumowo-tkaninowe. Zostały one opracowane z przeznaczeniem do transportu materiałów sypkich, na przykład zbóż. Co więcej, takie taśmy mogą pracować po stole, a także po rolkach. Używa się ich również w układzie poprzecznie płaskim bądź w niecce na trójkrążniku. Taśmy gumowe stosuje się tam, gdzie trzeba przetransportować materiały pod pewnym kątem. Sprawdzą się one w przypadku rozwiązania, jakim są przenośniki kubełkowe. Są to urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego materiałów sypkich, a więc ziaren zbóż, cukru czy kruszywa.

Gdzie wykorzystuje się taśmy do przenośników z tworzyw sztucznych?

Przenośniki wykorzystują też taśmy z tworzyw sztucznych, na przykład poliuretanowe. Takie taśmy najczęściej służą do transportowania produktów spożywczych, ale nie tylko. Mają one jedną bardzo ważną cechę. Dają one możliwość przewijania się po niewielkich rolkach. Co więcej, dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, na przykład białej czy niebieskiej.

Jakie zalety ma transport przy wykorzystaniu taśm przenośnikowych?

Wysokiej jakości taśmy do przenośników to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. W tym przypadku nie ma potrzeby wynajmować firmy do przewożenia produktu z celu A do celu B. Dlatego też ogranicza się koszty w firmie. Co więcej, wyróżniają się one dość niskim poziomem awaryjności. Dzięki temu zagwarantujesz sobie też ciągłość pracy, na poziomie nawet 24 godziny na dobę. Wynika to z tego, że taśmy do przenośników sprawdzają się w miejscach, w których niestety nie może dojść do przestojów produkcyjnych. Kolejna ważną cechą tych produktów jest to, że nie trzeba się tutaj przejmować negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na jakość procesu transportowego. Dzięki temu praca przebiega bez zarzutów.

Taśma przenośnikowa musi być odpowiednio dobrana do określonego urządzenia. Tylko wtedy można liczyć na sprawność całego procesu i przyspieszenie logistyki transportu. Pamiętaj o tym, że niedobrze wybrana taśma może nawet uszkodzić maszynę i tym samym przyczynić się do powstania dużych strat dla Twojej firmy. A nikt tego nie chce! Dlatego inwestycja w tego typu produkty musi być przemyślana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *