Auto nie przechodzi przeglądu? To czas na złomowanie!
Negatywny wynik badania technicznego pojazdu może skłonić nas do trudnej decyzji: naprawiać czy złomować? Autem bez przeglądu nie możemy legalnie poruszać się po drogach publicznych. Jeśli nie podejmiemy się skutecznej naprawy, warto rozważyć to, czy może właśnie nadszedł czas by zezłomować pojazd.
Kiepski stan techniczny pojazdu
Czasem trudno zadbać o prawidłowy stan techniczny starych samochodów. Właściciela takiego pojazdu mogą trapić rozterki na temat tego, czy jeszcze opłaca się naprawiać takie auto. Dzieję się tak z prostego powodu – przy niektórych samochodach, koszt naprawy może przewyższyć realną wartość samochodu. Koszty reperacji usterek u dobrego mechanika mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Jednak by móc się przemieszać samochodem, musimy posiadać ważny przegląd. Co zrobić gdy traci on swoją ważność, a diagnosta nieprzychylnym okiem patrzy na możliwość jego przedłużenia? Niestety musisz czasowo wykluczyć taki pojazd z codziennej eksploatacji. Za poruszanie się autem bez ważnego przeglądu technicznego nie tylko grozi wysoki mandat, ale i przy pierwszej lepszej kontroli funkcjonariusze prawa mogą nam zatrzymać Dowód Rejestracyjny. Dobrze jest załatwić tą kwestię, aby nie narażać się na prawne konsekwencje takich działań. Wtedy w zasadzie wyjścia są tylko dwa: zezłomować samochód lub go naprawić. Warto dobrze przemyśleć tą kwestię.
Złomowanie auta bez przeglądu
Można się zastanawiać nad tym czy auto przeznaczone na złom musi posiadać ważny przegląd? Nie jest to wymagane. Stacja demontażu pojazdów przyjmie do kasacji pojazd bez aktualnych badań technicznych. Pracownik stacji demontażu lub lokalnego auto szrotu nie podejmie się także prób kontrolowania stanu blacharskiego samochodu, czy oceny jego sprawności. Nie musimy więc się przejmować brakiem przeglądu w przypadku złomowania pojazdu.
By mieć spokojną głowę lepiej nie ryzykować wyjeżdżania na drogi publiczne samochodem bez przeglądu. Nawet gdy jest to ostatnia podróż tym pojazdem, prosto do auto złomu. Zgodnie z prawem, powinniśmy taki samochód dostarczyć na złomowisko jedynie na lawecie. W wielu firmach świadczących usługi złomowania pojazdów, możemy uzyskać opcję bezpłatnego transportu, także przewiezienie zniszczonego auta nie stanowi dużego problemu.
Brak ważnego ubezpieczenia OC
Ważność badań technicznych nie jest egzekwowana, jednak inaczej ma się kwestia polisy OC. Chociaż złomowanie samochodu bez OC również jest możliwe, to właściciela pojazdu, który nie ma ubezpieczenia mogą czekać z tego powodu nieprzyjemności. Dzień ważności polisy powinien zazębiać się z datą zaświadczenia przyjęcia pojazdu do demontażu. W przeciwnym wypadku instytucja jaką jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas słoną karę – co będzie wiązało się koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.
Jeśli więc chcemy się od tego uchronić, stare auto przeznaczone do złomowania musi zatem posiadać ważną polisę OC.
Dopiero wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji zwalnia nas z obowiązku przedłużania ważności terminu ubezpieczenia, a po przeprowadzeniu tej czynności będziemy zwolnieni z konieczności opłacania składek.
Źródło informacji potrzebnych do artykułu: https://www.autocomplex.com.pl/
Tak to jest gdy ceny napraw kosztują nie małe pieniądze. Czasem lepiej po prostu zezłomować auto zamiast je naprawiać.