To musisz wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, zanim przeprowadzisz się do Niemiec!

Czeka Cię w najbliższym czasie przeprowadzka do Niemiec lub też chcesz podjąć tam pracę? Musisz wiedzieć, że wymaga to nie tylko załatwienia wielu spraw formalnych, w tym choćby tych związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Sprawdź, zatem, czym charakteryzuje się ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jeszcze przed wyjazdem z Polski.

Ubezpieczenia zdrowotne Niemcy – kiedy musisz płacić składki w Niemczech?

Od 1 stycznia 2009 roku istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec. Oznacza to, że osoby, które są na stałe zameldowane w tym kraju lub też mieszkają dłużej niż rok w Niemczech, mają obowiązek opłacać składkę zdrowotną. 

Jeśli jednak jesteś zatrudniony lub zatrudniona w Polsce i jedynie na kilka tygodni czy miesięcy wyjeżdżasz zawodowo bądź też prywatnie do Niemiec, aby sobie dorobić, to nie musisz opłacać składki zdrowotnej. W takim przypadku przysługuje Ci pomoc medyczna w Niemczech w razie niespodziewanej sytuacji, ale wystarczy, że będziesz opłacać składki w Polsce. Konieczne stanie się jednak wyrobienie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy zabrać ze sobą do Niemiec i w razie potrzeby okazać.

Czym się różni prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech od publicznego?

Jeśli jednak zaczniesz opłacać ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, to musisz wiedzieć, że do wyboru są dwie opcje – prywatne ubezpieczenie zdrowotne oraz publiczne ubezpieczenie zdrowotne. Która opcja jest lepsza? Wszystko zależy oczywiście od Twoich dochodów i sposobu zatrudnienia. Osoby na etacie zarabiające poniżej 64 350 euro w ciągu roku, muszą korzystać z państwowego ubezpieczenia. Jednak, gdy Twoje zarobki wzrosną, to zyskujesz możliwość wyboru pomiędzy publicznym ubezpieczeniem a prywatnym. Sprawdźmy zatem, która opcja w takim przypadku opłaca się najbardziej.

Co wyróżnia prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Z roku na rok coraz popularniejszą opcją jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, czyli Private Krankenversicherung. Zazwyczaj taka opcja wiąże się z wyższą jakością służby zdrowia, a także oznacza krótsze oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty. 

Dla wielu osób kluczową rolę odgrywa jednak to, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wyróżniają się inną wysokością składek, jakie należy uiścić każdego miesiąca. 

Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe oferują różną wysokość składek w zależności od takich aspektów, jak:

  • wiek danej osoby,
  • czas pobytu w Niemczech,
  • stan zdrowia,
  • przebyte we wcześniejszych latach choroby itd.

Z ubezpieczenia prywatnego korzystają coraz częściej osoby, zarabiające ponad 64 350 euro, ale też takie, które prowadzą działalność gospodarczą. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy oraz studenci mogą skorzystać z takiej formy ubezpieczenia niezależnie od tego, jakiej wysokości są ich dochody.

Ciekawą możliwością jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które będzie w stanie pokryć np. wymianę zębów czy w części zrefundować wymianę okularów, a nawet szkieł kontaktowych.

Co charakteryzuje państwowe ubezpieczenie zdrowotne?

Publiczne, czyli państwowe ubezpieczenie to odpowiednik polskiego NFZ. Obecnie to najpopularniejsza opcja w Niemczech. Warto podkreślić, że Niemcy mają obowiązek podpisać umowę z dostawcami państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie takich instytucji na terenie całego kraju jest blisko 200. Firmy te nie mogę pobierać wyższej składki zdrowotnej niż ta ustalona przez państwo. Zdecydowanie najczęściej obcokrajowcy decydują się na AOK.

Z ubezpieczenia publicznego korzystają osoby na etacie, samozatrudnieni, studenci czy niektóre osoby zarejestrowane jako bezrobotne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *