Akcje czy kryptowaluty? W co lepiej zainwestować?

Inwestowanie na giełdzie nie jest niczym nowym, w przeciwieństwie do przeznaczania swoich finansów na kryptowaluty. Choć te ostatnie stają się coraz bardziej popularne, chętnie wybierane nawet przez osoby, które dopiero raczkują w świecie inwestycji, nie można zapominać o istniejącym ryzyku. Na co zatem lepiej postawić – akcje czy kryptowaluty? Sprawdzamy, czym przede wszystkim różnią się oba produkty inwestycyjne, jakie niosą ze sobą ryzyko oraz na czym polegają zalety i wady inwestowania zarówno w akcje, jak i kryptowaluty.

Czym są akcje a kryptowaluty?

Akcje stanowią udział własnościowy w firmie. Oznacza to, że ich rentowność związana jest między innymi z pozycją, jaką firma zajmuje na rynku. Długo budowana marka, znana i ceniona, zachowanie płynności finansowej, coraz wyższe zarobki i silna pozycja sprawiają, że przedsiębiorstwo – niezależnie od branży – może być mocnym akcentem inwestycyjnym. Taka forma sprawia, że inwestowanie w akcje wiąże się z realnym wsparciem i w dużej mierze zależy od tego, jak radzi sobie dana firma.

W przypadku kryptowalut, poza szczególnymi wyjątkami, zabezpieczenia takiego, jak w przypadku aktywów firmy, nie ma. Dzięki kryptowalucie można jednak wykonywać określone funkcje. Możliwe jest np. jej wysłanie do innej osoby.

Co warto wziąć pod uwagę

Każdy inwestor, zarówno ten, który rozważa inwestycje w akcje, jak i kryptowaluty bądź oba produkty, musi uwzględnić własne cele oraz ryzyko wiążące się z inwestycjami. Tutaj występują całkiem spore różnice, które należy poznać. Dobrze jest również uwzględnić korzystanie z dostępnych narzędzi, które ułatwiają nie tylko poznanie tych form inwestowania, ale i – mówiąc najprościej – pomagają w inwestowaniu. W przypadku kryptowalut może to być narzędzie EazyBot.

Skupmy się zatem przez chwilę na celach. W obu przypadkach chodzi o to, by zarobić, a także o zwrot inwestycji z nawiązką. Jednak zarówno akcje, jak i kryptowaluty to produkty obarczone sporym ryzykiem. Jak to odnieść do własnych celów? Podpowiedzią może być to, że akcje są mniej niestabilne pod względem dynamiki cen niż kryptowaluty. Akcje będą zatem odpowiedzią na wymagania inwestorów, którzy chcą ograniczyć ryzyko strat, a przy tym stawiają na inwestowanie w długim czasie. Kryptowaluty będą zaś idealne dla osób, które liczą na szybkie zyski i stawiają na inwestycje w krótkim okresie.

Podobieństwa akcji i kryptowalut

Mówimy o dwóch produktach inwestycyjnych, które mają sporo różnic, ale nie brakuje tu również podobieństw. Przede wszystkim w obu przypadkach nie można mówić o gwarancji zwrotów z inwestycji. Kolejne podobieństwo to zmienność cen, choć o różnej dynamice, a ponadto w pewnym stopniu odporność na inflację.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, bowiem w zależności od celów inwestycyjnych, wymogów i oczekiwań inwestorów, a także finansów, jakimi dysponują, zależy finalny wybór. Oba produkty mają zalety i wady, i również oba są w stanie przynieść spory zyski, choć wiedzie do nich nieco odmienna droga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *