Kim jest doradca podatkowy i ile zarabia na swojej pracy?

Zawód doradcy podatkowego znany nam jest od wielu lat. Jednak nie każdy ma z nim styczność, nie każdy potrzebuje jego porady. Kim jest doradca podatkowy i na czym polega jego praca? W czym pomaga firmom i czy jego rady są potrzebne? Ile zarabia doradca podatkowy?

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy jest specjalistą, który w swojej pracy łączy wiedzę finansową, prawniczą i ekonomiczną. Osoba parająca się tym zawodem musi mieć specjalny dokument, który będzie potwierdzał zdobyte wykształcenie. Na co dzień, doradca podatkowy udziela pomocy w takich sprawach, jak:

  • prawo biznesowe, 
  • rachunkowość,
  • zarządzanie biznesem,
  • opodatkowanie,
  • gospodarka,
  • finanse.

Doradca podatkowy może pełnić funkcję zewnętrznie, jako przedsiębiorca indywidualny lub wewnętrznie, jako członek organizacji. W doradztwie podatkowym trzeba liczyć się z różnymi scenariuszami z zakresu prawa podatkowego i nie tylko. Jak dużo może zarobić doradca podatkowy? Zarobki sięgają ponad 7000 zł miesięcznie. 

Z czym wiąże się zawód doradcy podatkowego?

Jak zostać doradcą podatkowym? Jeśli w Twojej głowie pojawiła się myśl, by zostać doradcą podatkowym, musisz mieć wykształcenie wyższe, pełną zdolność do czynności prawnych, nieskazitelny charakter, ale musisz też korzystać  w pełni z praw publicznych. Jeśli te warunki zostały spełnione, czeka Cię podejście do egzaminu, który sprawdzi wiedzę kandydata. Pierwszy etap składa się z testu i kazusu, do których trzeba podjeść ze znajomością prawa i podatków. Drugi etap to egzamin ustny. 

Zawód doradcy należy do zawodów zaufania publicznego. Wiąże się on z bieżącym doradztwem w zakresie prawa podatkowego, reprezentowaniem klientów przed sądami administracyjnymi i organami podatkowymi, przygotowywaniem opinii z zakresu prawa podatkowego i różnych pism dotyczących postępowań podatkowych. Doradca zajmuje się też prowadzeniem ksiąg podatkowych, przygotowaniem deklaracji i zeznań, a także skarg czy zażaleń.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to poważny zawód. Zarobki rzędu 7000 zł wzwyż z pewnością tego nie podkreślają. Doradcy podatkowi w ostatnim czasie mają pełen ręce roboty, ponieważ coraz więcej nawet tych małych firm korzysta z porad oraz usług doradcy. Zawód ten wiąże się z zaletami, ale ma też wady. Do zalet można wliczyć możliwość rozwoju kariery, szerokie perspektywy oraz wysokie pensje. Jeśli chodzi o wady, często są to nieregularne godziny pracy, wysoka odpowiedzialność i nieustanna potrzeba uczenia się, bycia na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *