5 przydatnych funkcji w żelazkach

Planujesz kupić nowe żelazko? Jeżeli tak, znajdź model z nowoczesnymi funkcjami, aby służyło Ci skutecznie na lata. Dzięki temu sprawnie i szybko usuniesz zagniecenia i nadasz piękny wygląd swoim ubraniom. Nowoczesne żelazka są sprytne i znacznie ułatwiają prasowanie, zmniejszając wysiłek potrzebny na osiągnięcie pożądanych efektów. Producenci znają preferencje klientów i funkcje które są przez nich szczególnie cenione. Jednym z takich produktów jest żelazko Philips GC5039/30, wyróżniające się szczególnie wysokimi parametrami technicznymi.  W poniższym zestawieniu omawiamy funkcje, na które warto zwrócić uwagę zastanawiając się nad tym jaki sprzęt do prasowania kupić.

System odkamieniania

Jedną z najbardziej praktycznych technologii w żelazkach jest system odkamieniania. Ma on na celu ochronę elementów urządzenia które mają kontakt z wodą. Dlaczego? Ponieważ osadzające się cząsteczki kamienia obniżają efektywność urządzenia. Co więcej, jak osadów będzie znaczna warstwa, odrywające się cząstki kamienia mogą wydostawać się przez otwory parowe na prasowane tkaniny, brudząc je – a tego zdecydowanie nie chcemy! System antywapienny pozwala utrzymać dobry stan żelazka.

Blokada kapania

Blokada kapania przydaje się podczas prasowania w niskich temperaturach. Gdy stopa jest ledwo ciepła, woda nie zawsze może zamienić się w parę. To powoduje, że ze woda wydobywająca się ze stopy może powodować plamę, a przyłożenie stopą na dłuższą chwilę skutkuje nieeleganckim przypaleniem. Blokada kapania całkowicie odcina możliwość generowania pary, a prasowanie odbywa się tylko ciepłem stopy. Dzięki temu unikamy zabrudzenia ubrań w czasie prasowania.

Spryskiwacz

Jeżeli nie możesz używać pary, bardzo praktyczny okazuje się być spryskiwacz. Umożliwia on rozpylenie delikatnej mgiełki na prasowanych ubraniach. Sam wybierasz ile wody zostanie użyte. Funkcja ta przydaje się wyjątkowo podczas rozprostowywania bardzo zagniecionych, pomiętych ubrań oraz materiałów, które znacznie łatwiej się wygładza gdy są bardzo wilgotne, np. len i jeans.

Prasowanie w pionie

Funkcja ta pozwala na prasowanie ubrań bez użycia deski, czyli wiszących na wieszaku. Takie prasowanie polega na przyłożeniu stopy blisko tkaniny, wyrzucaniu wyższej ilości pary i wygładzaniu nawet uporczywych zagnieceń. Funkcji prasowania w pionie pomaga też nadawać puszystości koronkom  falbankom. Bardzo praktyczne jest też odświeżanie tkanin i usuwanie z nich przykrych, niechcianych zapachów z Twoich ubrań.

Automatyczny wyłącznik

Funkcja tak zwanego „strażaka” dba o bezpieczeństwo Twoje, Twoich ubrań, Twojego mieszkania i Twoich rachunków za prąd. W urządzeniach instalowany jest specjalny czujnik, który bada jego ruch. Gdy jest nieruchome przez dłuższy czas – około 30 sekund w pozycji poziomej i 5 minut w pozycji pionowej, to automatycznie odcina dopływ prądu.

Jakie modele żelazek posiadają te funkcje?

Na rynku jest sporo urządzeń do prasowania, które posiadają kombinację powyższych cech. Blokada kapania, samoczynny wyłącznik i spryskiwacz są dosyć powszechne, ale prasowanie w pionie umożliwia nie każde żelazko. To samo dotyczy się systemu antykamiennego. Są skuteczne i przydatne, ale wraz z nimi wzrasta cena żelazka. Dlatego zastanów się nad swoimi potrzebami i budżetem i wybierz najlepszy model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *