Czy warto budować dom w 2022?

Budowa własnego domu jest dla wielu ludzi prawdziwym spełnieniem marzeń. Szukają oni drogi, by zaoszczędzić środki finansowe lub pozyskać kredyt hipoteczny i cieszyć się nowym, własnym domem, w którym wszystko jest dokładnie tak, jak się zaplanowało. Inflacja, która bardzo wzrasta w ostatnich miesiącach nie napawa optymizmem osób planujących budowę. Z kolei wzrosty rat kredytów, spowodowane podnoszeniem stóp procentowych, to koszmary nękające osoby w trakcie budowy. Czy jednak są to przeciwwskazania, aby nie budować domu w 2022 roku? Może lepiej wybrać rozwiązania budżetowe, które pozwolą na szybkie zakończenie budowy i zamieszkanie w nowym domu? Jakie są alternatywy dla domów murowanych? Czy koszty materiałów i zatrudnienia ekipy budowlanej będą niższe? Wiele osób rozważających możliwość budowy domu życie w ciągłej niepewności.

Czy budowa domu w 2022 jest rozsądna, czy też lepiej poczekać?

Rok 2022 jest bardzo trudny, gdy chodzi o podejmowanie decyzji co do inwestycji. Przede wszystkim we znaki dała się pandemia koronawirusa, a później w polskich warunkach wojna na Ukrainie i fala uchodźców. Z tego względu ludzie cierpią na brak stabilności. Oba te czynniki pociągnęły za sobą zwiększenie cen i inflację. Z tego powodu nawet środki odłożone na rachunkach oszczędnościowych straciły na wartości. Wielu specjalistów sugeruje, aby wstrzymać się z budową do czasu zwiększenia się stabilności na światowych rynkach. Problemem jest jednak utrata wartości pieniądza – z każdą chwilą traci on możliwości nabywcze – można wybudować mniej metrów kwadratowych za tę samą kwotę. Podjęcie jednej decyzji jest bardzo utrudnione. 

Jakie są budżetowe alternatywy dla budowy domu murowanego? 

Oczywiście budowa domu jest jedną z droższych opcji. Jednak istnieją alternatywy dla domów murowanych. Są to przede wszystkim domy modułowe i drewniane z prefabrykatów. Dzięki unifikacji elementów ich budowa jest tańsza, a wartość użytkowa praktycznie nie spada. Można również skorzystać z możliwości budowania małego domu bez pozwolenia na budowę i zakończyć prace jeszcze przed nowym rokiem. Budowa z prefabrykatów to tylko kilka dni. Taki dom potrzebuje płyty fundamentowej, którą można jednak przygotować samodzielnie wykorzystując cement Górażdże

Czy koszty budowy domu będą maleć? 

Wiele osób zastanawia się, czy ceny materiałów budowlanych będą  spadać, co zmniejszyłoby koszty budowy. Ze względu na usytuowanie wielu zakładów przemysłowych poza granicami mogą być problemy z dostawami surowców – a to niekorzystnie wpłynie na ceny. Oczywiście produkty lokalne, takie jak cement Górażdże mogą mieć niższe ceny. Kluczowe okaże się jednak obniżanie cen robocizny. 

A może pomyśleć o zakupie domu z drugiej ręki i jego remoncie? 

Inną opcją jest zakup gotowego już budynku z drugiej ręki i adaptowanie go do swoich potrzeb. Trudno jednak znaleźć dom w pełni odpowiadający preferencjom, zaś remont może być drogi. Można jednak rozważyć tę możliwość, gdyż trudna sytuacja kredytobiorców może skłaniać ich do sprzedaży atrakcyjnych nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *