Zdolność kredytowa – jak ją obliczyć?

Przygotowujesz się do starań o kredyt hipoteczny lub gotówkowy? Z pewnością domyślasz się, że w pierwszej kolejności bank będzie chciał zweryfikować twoją zdolność kredytową. Analiza taka stanowi podstawowy warunek wydania pozytywnej decyzji przez instytucję finansową. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa? Co na nią wpływa i w jaki sposób się ją oblicza? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

  1. Zdolność kredytowa – co to jest?
  2. Co wpływa na zdolność kredytową?
  3. Scoring

Czy bezpośrednio przed złożeniem wniosku kredytowego możesz jeszcze poprawić zdolność kredytową? Tak, istnieje kilka sposobów na to, by wpłynąć na tę ocenę. Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest zdolność kredytowa. Mówiąc najprościej, pod tym pojęciem ukrywa się prawdopodobieństwo regularnego i terminowego spłacania zadłużenia przed osobę wnioskującą o kredyt. Instytucja finansowa chce mieć pewność, że pożyczone środki zostaną jej zwrócone zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Czy samodzielna analiza zdolności kredytowej jest możliwa? Każdy bank przeprowadza ocenę zdolności kredytowej zgodnie z własnymi algorytmami, dlatego może okazać się – zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego – że twoja zdolność kredytowa w różnych instytucjach osiąga różny poziom. Możesz jednak obliczyć swoją zdolność kredytową orientacyjnie, wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej. Pomoże w tym także kredytowy doradca Wrocław zaś umożliwia bezproblemowe skorzystanie z takich właśnie usług.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Aby obliczyć zdolność kredytową, bank wykorzystuje różne parametry i wskaźniki. Najważniejsze z nich to:

  • analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy, w tym: uzyskiwane dochody, wysokość miesięcznych kosztów utrzymania, wysokość istniejących już zobowiązań finansowych,
  • wiek, wykształcenie i stan cywilny kredytobiorcy,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • status mieszkaniowy i majątkowy,
  • staż pracy i wykonywany zawód.

Wpływ na zdolność kredytową ma także rodzaj kredytu czy planowany okres kredytowania. Podczas oceny zdolności kredytowej bank przyjrzy się także historii kredytowej – ma ona jednak wpływ na decyzję (pozytywną lub negatywną) banku, ale nie na wysokość kredytu.

Scoring

Koniecznie trzeba wspomnieć jeszcze o jednym ważnym pojęciu. Analiza wspomnianych wyżej czynników pozwala wyliczyć scoring kredytowy, czyli pewną punktację umożliwiającą porównanie kredytobiorcy z innymi osobami o podobnych cechach. To swego rodzaju rating w odniesieniu do klienta bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *